Tip pro základní desku: aktivujte podporu virtualizace
Aby bylo možné pracovat s virtualizačními nástroji, jako je VMWare nebo Virtualbox, musí být…
Finále Robosoutěže zná vítěze | foto: CHIP
Robotické vozítko sestavené skupinou studentů GZ-Team z Gymnázia Zlín se v pátek 28. dubna 2017 stalo vítězem finále Robousoutěže ČVUT v kategorii pro žáky druhého stupně ZŠ a odpovídajících tříd víceletých gymnázií.
Robot ze Zlína se prosadil v konkurenci 61 týmů z celé České republiky v bouřlivé atmosféře Zengerovy posluchárny Fakulty elektrotechnické ČVUT. V letošním ročníku Robosoutěže byl pro roboty ze základních škol připraven úkol Střelnice. Soutěžící museli sestavit a naprogramovat robotické vozítko ze stavebnice tak, aby v časovém limitu 90 sekund samostatně bez jakékoliv další pomoci sesbíralo na hracím hřišti co nejvíce barevných míčků a naházelo je do „terče" s různým bodovým ohodnocením. Organizátor soutěže Ing. Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT říká: „Zadání bylo letos velmi těžké. U všech 61 týmů, které se do finále dostaly, bylo ale fascinující sledovat rozmanitost vozítek a různá konstrukční řešení této jediné úlohy.“
Každé vozítko Robosoutěže absolvuje dvě jízdy a podle nasbíraných bodů je nominováno do závěrečného vyřazovacího souboje. Robot GZ-Teamu používal propracovanou techniku hromadného nabírání míčků a elegantními obloučky je jednotlivě házel do terče.
„Asi je to tím, že jsme do vývoje dali nejvíce času,“ zdůvodňuje úspěch Jaroslav Knápek, student GZ-Teamu z Gymnázia Zlín. „Doma jsme si v suterénu paneláku zařídili tréninkovou místnost s přesnou kopií soutěžní plochy a pečlivě jsme robota testovali.“ Tým studentů ze Zlína vyhrál v soutěži již podruhé v řadě. Na druhém místě se umístil tým Gyzáci z Gymnázia Zábřeh a třetí místo obsadil tým Vrakoslav z Masarykova akademického gymnázia v Říčanech.
Nabitá posluchárna ve finále Robosoutěže ukázala, že popularita této akce u základních a středních škol v České republice neustále roste. Organizátoři museli registraci uzavřít již po 48 hodinách a mnoho týmů se do soutěže nedostalo. Turnaj má charakter hravé vzdělávací akce, která vede žáky a studenty k samostatnému a tvůrčímu řešení projektů. Zároveň představuje zájemcům studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Soutěž dále pokračuje podzimním kolem pro studenty středních škol, kteří se budou moci registrovat na začátku záři a soutěžit o účast ve finále na konci roku 2017. Robosoutěž také dostane nový mezinárodní rozměr díky spojení s univerzitou ve Stuttgartu. Další informace lze nalézt na webových stránkách www.robosoutez.cz nebo www.facebook.com/robosoutez.
Aby bylo možné pracovat s virtualizačními nástroji, jako je VMWare nebo Virtualbox, musí být…
Ve Windows 10 můžete snadno přistupovat k fotografiím a videím uloženým v Apple iPhonu.…
Při každodenní rutinní práci na PC, ať už jde o desktop nebo notebook, ušetří čas používání…
Zkoušeli jste někdy extrahovat text ze souboru PDF? Obvykle to moc dobře nefunguje. Výrobce…
Na moderní smartphony jsme si rychle zvykli a představa, že bychom se opět měli vracet k…
InSight měří na Marsu zemětřesení a proslavila se zejména, když měla trable se zavrtáním…
Příznivci společnosti Apple už nějakou dobu netrpělivě očekávají nový operační systém pro…
Nejen mladí politici, ale i technologičtí vizionáři se mohou dopouštět odsouzeníhodných…