Menu

Firefox si z Windows 11 nic nedělá: oblíbený prohlížeč obchází omezení Microsoftu

20.09.2021 16:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Firefox si z Windows 11 nic nedělá: oblíbený prohlížeč obchází omezení Microsoftu

Firefox si z Windows 11 nic nedělá: oblíbený prohlížeč obchází omezení Microsoftu | foto: Tadas Sar/Unsplash

Ve Windows 11 je mnohem komplikovanější výběr a nastavení výchozího programu pro různé typy souborů a činností. To už bylo pro Mozillu příliš. Do Firefoxu proto zabudovala funkci, která umožňuje nastavit Firefox jako výchozí prohlížeč jediným kliknutím.

S novými verzemi Windows se vždy objevují překvapení, která nejsou přijímána zrovna pozitivně. Jednou ze změn ve Windows 11, kterou přijali negativně téměř všichni, je nastavení výchozího programu. V budoucnu to půjde mnohem těžkopádněji, než v současných Windows 10. Například nastavení nového výchozího prohlížeče pro všechny varianty souborových formátů v nových Windows vyžaduje více než 30 kliknutí.

To už bylo pro Mozillu a její vývojáře Firefoxu trochu moc. K výběru browseru Microsoftu, Edge, jako výchozí aplikace stačí jediné kliknutí. Obráceně to ale nefunguje. Jak uvádí server The Verge ve svém příspěvku "Mozilla has defeated Microsoft’s default browser protections in Windows", Mozilla tuto možnost prozkoumala detailněji a upravila ji. Od verze Firefoxu 91 je možné prohlížeč nastavit jako výchozí ve Windows 11 jediným kliknutím.

Microsoft: obtížnější proces nastavování výchozích programů a aplikací je bezpečnostním opatřením

Microsoft složitější proces nastavování výchozích programů zdůvodňuje obavami o bezpečnost. Malware by neměl mít možnost nepozorovaně měnit standardní aplikace. Mozilla toto údajné bezpečnostní opatření záměrně obchází.

Mluvčí Mozilly k tomu uvedl: "Uživatelé by měli mít možnost snadno a jednoduše provést výchozí nastavení, ale není tomu tak. Všechny operační systémy by měly nabízet oficiální podporu vývojářů pro výchozí stav, aby lidé mohli snadno nastavit své aplikace jako výchozí. Protože Windows 10 a 11 to nedělají, spoléhá Firefox na jiné aspekty prostředí Windows a pokud si uživatelé chtějí vybrat Firefox jako výchozí prohlížeč, poskytuje jim podobnou možnost, jakou nabízí Windows pro Edge."

Uvidíme, zda příklad Mozilly budou následovat i ostatní prohlížeče. Chrome, Opera a podobné alternativní browsery zatím možnost přeskočit složitý proces nastavení výchozího programu nenabízejí.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení