Menu

Focení u vody a ve vodě

15.08.2017 13:11 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Focení u vody a ve vodě

Focení u vody a ve vodě | foto: CHIP

Děti skákající ve vlnách, přímořské městečko za deště, nebo krásy podmořského světa. Lektor Nikon školy Michael Jurák radí, podle čeho vybrat dobrý fotoaparát do vody.

Jaký je rozdíl mezi voděodolným a vodotěsným fotoaparátem?

Název voděodolný měl původně sloužit pro označení modelů, které byly odolné proti stříkající vodě, dešti nebo sněhu. Dnes už většina firem nabízí fotoaparáty, které jsou vhodné i na focení v bazéně nebo dokonce na potápění. Nejčastěji jde o vodotěsné modely, které umožňují focení až ve 3 metrech, modely vyšší řady jsou vodotěsně do 10–30 metrů. Základní modely jsou odolné vůči pádu z výšky 1,5 metru, ty z vyšší řady potom i z více než 2 metrů. Fotoaparáty nejvyšší třídy jsou odolné proti tlaku do 100 Kg – fotoaparát zůstane nepoškozený i když ho zapomenete v zadní kapse a následně si na něj sednete, nebo když vám vypadne při jízdě na kole.

Které parametry byste měli při výběru vodotěsného fotoaparátu sledovat?

Každý by měl uvážit, k jakému účelu fotoaparát potřebuje, jestli plánuje provozovat vodní sporty, potápět se, nebo jen fotit na pláži či na břehu. V bazénech nebo u rybníka by měl stačit základní model odolný do 3 metrů. Kromě odolnosti jsou důležité i vybavenost a kvalita obrazu. Vyšší modely nabízejí místo CCD snímače vyspělejší CMOS s vyšší citlivostí na světlo, který je ideální pro focení za horších světelných podmínek. Nižší modely zaznamenávají videosekvence v HD kvalitě, vyšší nabízejí Full HD rozlišení.

Kvalitnější fotoaparáty mají funkci GPS. K čemu je dobrá?

GPS je funkce, která ke každé fotografii přiřadí zeměpisné souřadnice. Při třídění a archivaci fotek tak máte dobrou pomůcku, jak přehledně uchovat své vzpomínky. V počítači se vám zobrazí (např. pomocí programu iPhoto – OS X od Apple, Google Maps) mapa, na které uvidíte „špendlíky“. Tato funkce zaujme nejen cestovatele, ale i ty, kteří holdují procházkám po horách a lesech. GPS jistě ocení i vědecké duše, které studují pohyby ptactva či výskyt rostlin. Další přidanou funkcí je manometr, který zaznamenává hloubku, ve které byl snímek pořízen.

Jak se podělit o své zážitky s ostatními?

Fotoaparáty vyšších řad mají funkci pro sdílení na sociálních sítích. Hledejte model s aplikací, která vás dokáže spojit s chytrými zařízeními vašich přátel. Nikon dokáže díky aplikaci SnapBridge sdílet snímky během několika sekund. Technologie Bluetooth Low Energy (BLE) umožňuje fotografie sdílet, a navíc dálkově ovládat spouštění fotoaparátu.

Tipy

OBAL NA FOŤÁK

Většinu voděodolných fotoaparátů můžete vložit do vodotěsného pouzdra. Stylové pouzdro Nikon WP – N2 je vodotěsné do hloubky 40 m, umožňuje jednoduchý přístup k hlavním tlačítkům fotoaparátu a je kompatibilní s objektivem s transformátorem 1 NIKKOR VR 10–30 mm. Dobře se drží a jednoduše používá.

DO 10 METRŮ

Kompaktní fotoaparát Nikon Coolpix W100 je ideálním společníkem na prázdniny a outdoorové kratochvíle. Je vodotěsný do hloubky až 10 metrů, odolá pádu z výšky až 1,8 metru, je mrazuvzdorný do -10 °C a zároveň prachotěsný. Je ho tak možné využít jak v letních měsících ve vodě, tak v zimních na sněhu. CMOS snímač s rozlišením 13,2 Mpx, videosekvence ve Full HD, 2,7" displej, jednoduché sdílení snímků a videí. Cena 3 990 Kč vč. DPH

DO 30 METRŮ S GPS

Fotoaparát Nikon Coolpix W300 jednoduše zachycuje 16-megapixelové fotografie i videa s rozlišením 4K/UHD v hloubce až do 30 m bez vodotěsného krytu. Tento kompaktní fotoaparát odolný proti prachu, který podává solidní výkony i na souši, nezamrzne a vytrvale snímá až do teploty –10 °C. Je odolný proti otřesům a přežije i pád z výšky až 2,4 m. Širokoúhlý objektiv NIKKOR otevírá nové možnosti ve snímání skvělých záběrů akce při slabém osvětlení, nebo v tmavém prostředí pod vodou. Režim makro umožňuje zachytit extrémně detailní záběry drobných zázraků pod i nad hladinou. Záběry je možné označit geografickými značkami a zaznamenávat tak trasy vašeho putování. Cena 11 990 vč. DPH

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení