Menu

Fotky o vás hodně prozradí: šikovný bezplatný nástroj odstraní skrytá data

14.01.2020 15:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Fotky o vás hodně prozradí: šikovný bezplatný nástroj odstraní skrytá data

Fotky o vás hodně prozradí: šikovný bezplatný nástroj odstraní skrytá data | foto: CHIP

Windows nabízejí také další způsob, jak smazat data Exif z fotografie. Klepnutím pravým tlačítkem na obrázek zobrazte nabídku a v ní vyberte položku "Vlastnosti". V zobrazeném okně zvolte kartu "Podrobnosti" a zde klikněte na "Odebrat vlastnosti a osobní informace". Nyní si můžete vybrat, která data mají být vymazána. Pro rychlé vymazání Exif dat z několika fotografií se však rozhodně doporučuje použít Exif Cleaner.

Jak vymazat Exif data v prostředí Androidu a na iPhone

exifcleaner2

Existují také aplikace pro mazání Exif dat na Androidu a iPhone.

Většina fotografií se dnes na internet nahrává ze smartphonu. I zde existují způsoby, jak se Exif dat zbavit. Z nich nejcitlivější ukládání dat o poloze lze potlačit deaktivací služeb určování polohy pro aplikaci fotoaparátu před focením.

Pokud jste na to někdy zapomněli, můžete snadno upravovat a mazat Exif data na svém mobilu pomocí bezplatné aplikace Photo Exif Editor. Podobné bezplatné řešení v podobě Exif Manageru je k dispozici i pro iPhone.

Exif data představují významné riziko pro soukromí

V současné době spousta soukromých fotografií zcela bez rozmyslu rychle putuje na internet. Tam je mohou snadno stáhnout a editovat zcela neznámí uživatelé s různými úmysly. Při každém uploadu fotografií je potřeba si uvědomit, že k Exif datům mohou mít ostatní přístup a získané informace také mohou zneužít. Zvlášť informace o poloze a přesné době záznamu jsou z hlediska zneužití nebezpečné.

Proto je vhodné před zveřejněním příspěvku na sociální média vždy krátce popřemýšlet, kdo může k vystaveným fotkám získat přístup a jak může zneužít sdílené informace. Pokud zrovna nepatříte k profesionálním fotografům, je lepší Exif dat vymazat raději více, než příliš málo.

Předchozí část článku

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení