Menu

Google, Amazon, Apple: technologičtí lídři nyní pracují společně

28.12.2019 07:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Google, Amazon, Apple: technologičtí lídři nyní pracují společně

Google, Amazon, Apple: technologičtí lídři nyní pracují společně | foto: CHIP

Google, Amazon a Apple – tři korporace, které spolu soutěží o přední pozice na trhu v různých oblastech technologického světa. Tyto tři společnosti překvapivě oznámily, že v budoucnu chtějí spolupracovat v oblasti inteligentních domů.

Soupeři na trhu vybavení pro chytré domy, společnosti Amazon, Apple a Google, se spojují, aby zjednodušily vzájemné propojení různých zařízení v domácí síti využitím nového otevřeného standardu. Jednotlivé komponenty chytrých domácností, ke kterým patří připojené světelné zdroje, termostaty, bezpečnostní kamery nebo dveřní zámky, doposud fungovaly jen ve světech systémů jednotlivých poskytovatelů. Často však nejsou vzájemně kompatibilní.

Zúčastněné společnosti ve středu 18. prosince oznámily, že nový standard by měl být založen na internetovém protokolu a měl by být k dispozici všem bez licenčních poplatků. Mezi členy pracovní skupiny patří mimo jiné také Ikea, realizátor domácích sítí SmartThing, patřící do skupiny Samsung, čipový specialista NXP a Signify, výrobce připojených světelných zdrojů s názvem "Hue", bývalý Philips Lighting.

Bude však ještě nějakou chvíli trvat, než uživatelé začnou z nové normy těžit. Pracovní skupina společností chce nejprve definovat specifikace a předložit první referenční implementaci, a to do konce roku 2020. Standard vzájemné síťové komunikace by měl být definován jak pro WLAN, tak pro Bluetooth.

Google, Amazon, Apple: jak by měl nový standard vypadat

googleamazonapple

Tři giganti z oblasti inteligentních domácností, Google, Amazon a Apple, budou spolupracovat na vytvoření nového standardu.

Pracovní skupina vysvětlila, že myšlenkou je vytvořit doplňkový standard k dnešním technologiím. Společnosti Amazon, Apple a Google se také zavázaly k pokračování podpory stávajících zařízení. Platformy pro inteligentní domácnosti od hlavních technologických hráčů, jakými jsou např. Apple HomeKit nebo hlasový asistent Alexa od Amazonu, se již staly důležitým rozhraním, prostřednictvím kterého zákazníci mohou integrovat a provozovat technologie různých poskytovatelů. Měly by být podporovány i v novém projektu, stejně jako tomu je v případech protokolu Google Weave a standardu "Dotdot" Zigbee Alliance, které se už často používají.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení