Menu

Google informuje uživatele: brzy se vám objeví upozornění u nejistých výsledků vyhledávání

05.07.2021 14:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Google informuje uživatele: brzy se vám objeví upozornění u nejistých výsledků vyhledávání

Google informuje uživatele: brzy se vám objeví upozornění u nejistých výsledků vyhledávání | foto: Gerd Altmann/Pixabay

Google chce uživatelům usnadnit vyhledávání správných informací. V budoucnu tak plánuje zobrazování nápovědy, pokud by byly informace k danému vyhledávanému tématu stále nejasné.

Internetová firma Google chce dále vylepšit vyhledávání. V podrobném příspěvku na blogu (blog.google) s názvem "A new notice in Search for rapidly evolving results" popisuje novou funkci. Brzy se u některých výsledků vyhledávání u konkrétních témat může objevit oznámení: "Vypadá to, že by se výsledky mohly brzy změnit". Tento text se vždy zobrazí v případech, pokud bude téma zcela nové.

Algoritmus Google potřebuje u nově objevených informací trochu času, aby do vyhledávání přidal spolehlivé zdroje. Jako příklad ukazuje výsledky vyhledávání údajně natočené nizozemské vesmírné lodi.

Oznámení od Google: co by uživatelé měli vědět

googlesearch

Podobné oznámení se bude zobrazovat ve výsledcích vyhledávání Google. | Zdroj: Google

Pro uživatele Googlu tato nápověda znamená, že by měli dané téma později vyhledat znovu. Poté by mohli získat lepší výsledky.

Zejména v posledních letech jsou sociální média, jako je Twitter a mnoho dalších, opakovaně zneužívána k rychlému šíření nepravdivých zpráv. Pokud takové informace lidé vyhledají na Googlu, může se snadno stát, že se fake news začnou lavinovitě šířit internetem a zrcadlí se na další stránky.

To se stává zejména v případech, kdy je téma zcela nové a neinformují o něm žádné spolehlivé zdroje. Oznámení Googlu by v takových chvílích mělo sloužit k vyšší míře nedůvěry uživatelů a jejich vyšší obezřetnosti pro případ dalšího sdílení.

Nejde o první krok

Nedávno Google přišel s funkcí, která má podobný cíl. Jejím prostřednictvím si uživatelé mohou zobrazit, jak spolehlivý je zdroj jednotlivých výsledků hledání (blog.google, "A quick way to learn more about your search results").

Zobrazí se informace o webové stránce, na které byl nalezen výskyt vyhledávaného textu. Informace pocházejí buď z Wikipedie, nebo z jiných nezávislých zdrojů. Pokud se neobjeví žádný výsledek, můžete s vysokou pravděpodobností předpokládat, že informace nalezené vyhledáváním nebudou spolehlivé.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Dalsi blbost

  Stejne nic nenajde.jen se ukazou dalsi priblbly reklamy,ktery nikoho nezajimaj.

  Reagovat na komentář

  Je jasne o co jde ..

  Dalsi nastroje, jak sirit jen jedinou pravdu – tu nejvice skodlivou korpofasistickou, v tomto pripade.

  Reagovat na komentář

  Je jasne o co jde ..

  Dalsi nastroje, jak sirit jen jedinou pravdu – tu nejvice skodlivou korpofasistickou, v tomto pripade.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení