Menu

Google Mapy vás mohou zbavit pokuty: přitom speciální funkci skoro nikdo nepoužívá

12.07.2022 18:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Google Mapy vás mohou zbavit pokuty: přitom speciální funkci skoro nikdo nepoužívá

Google Mapy vás mohou zbavit pokuty: přitom speciální funkci skoro nikdo nepoužívá | foto: cottonbro / Pexels

Aplikace map a navigací, kupříkladu Mapy Google, používáme všichni hlavně pro to, aby nám pomohly dostat se z bodu A do bodu B. Málokdo ale ví, že stačí zapnout jednu funkci a v případě nejvyšší potřeby se na ni můžete odkázat třeba i u soudu.

V aplikaci Google Map ve vašem telefonu existuje funkce zvaná Timeline, tedy časová osa. Díky tomu, že váš telefon přesně ví, kde se pohybujete, může do mapy zakreslovat návštěvy různých koutů světa, ale třeba i jenom města ve vaší zemi. Každý rok se tak můžete podívat, kde všude jste byli a zavzpomínat, co jste kde viděli.

Mladík prokázal nevinu telefonem

Jenomže tato jednoduchá vychytávka vám kolikrát může pomoci dopídit se spravedlnosti. Ilustruje to případ Jamieho Chalmerse, který sdělil svůj příběh britskému serveru Daily Mirror. K jeho 21. narozeninám obdržel Jamie dopis od policie, podle které stál na placeném parkovišti o tři hodiny víc, než by dle pravidel měl a tudíž mu náležela pokuta 100 liber (skoro 3 tisíce korun).

Chalmers se ale okamžitě ohradil, na tomto parkovišti totiž nikdy nestál. Rozhodl se tak konat a do správního řízení zaslal kopii své časové osy dle Google Map. Ta bere data z jeho telefonu, který má mladík v jeho letech velmi pravděpodobně u sebe takřka neustále.

Historie polohy jednoznačně ukázala, že muž osudného dne skutečně za volantem seděl, ovšem kolem parkoviště pouze projížděl, zajel na příjezdovou cestu (odtud má policie foto jeho auta), pak se ale vrátil, dal přednost na křižovatce (další fotka od policie) a odjel pryč. V žádném případě tak nestál na parkovacím místě tři a více hodin, jak tvrdí obžaloba.

Funkce Google Map

Příběh má dobrý konec, protože správní orgán skutečně uznal, že muž v inkriminovaný moment na parkovišti nestál (a už vůbec ne tři a více hodin), tudíž byla obvinění stažena a pokuta se nekoná. Chalmers však doporučuje i dalším uživatelům, aby si tuto funkci v Mapách Google zapnuli. Ve výchozím stavu je totiž vypnutá.

Pokud nemáte strach o svá osobní data, klidně si funkci zapněte. Učiníte tak po otevření aplikace > v pravém horním rohu zvolte vaši profilovou fotku pro otevření nastavení > Nastavení polohy Google > Služby pro zajišť. polohy > Historie polohy Google. Každý měsíc vám tak bude do e-mailu chodit Timeline, tedy časová osa s daty o vaší poloze.

Zdroj: Daily Mirror, PhoneArena

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Nesmysl

  JE to článek který vás má přimět zapnout si hlidáčka od google. Nikdy, čím mín dat google dostane tím lépe. Jejich mapy ani nepoužívám zkusil jsem to v egyptě … no pěkně děkuju. A soud by to nikdy neuznal protože to není žádná oficiální dokumentace ale jen sběr dat který google pak zneužívá dál.

  Reagovat na komentář

  Tedy, ne že bych mu nepřál výhru nad policejní zvůlí a buzeraci, ale ...

  … google.maps sbírá údaje o poloze telefonu, nikoliv auta. Jinými slovy, můžu zaparkovat třeba na tramvajových kolejích, když se pak jdu hned projít do parku, tak jsem z obliga. Nebo se pletu?

  Reagovat na komentář

  Nevím

  Za prvé Igore ne spamuj a za druhé historie poloh Google jsem měl defaultně zaplou tak nevím co děláte

  Reagovat na komentář

  Asi ne

  Timeline se dá editovat, takže si těžko dovedu představit že to soud nebo kdokoliv jiný uznal jako důkaz ;-)

  Reagovat na komentář

  Asi ne

  Time line se dá editovat, takže si těžko dovedu představit že to soud nebo kdokoliv jiný uznal jako důkaz ;-)

  Reagovat na komentář

  Asi ne

  Time line se dá editovat, takže si těžko dovedu představit že to soud nebo kdokoliv jiný uznal jako důkaz ;-)

  Reagovat na komentář

  Asi ne

  Time line se dá editovat, takže si těžko dovedu představit že to soud uznal jako důkaz ;-)

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení