Menu

Google může dostat tvrdý úder, měl by skončit s Chrome

15.10.2020 12:35 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Google může dostat tvrdý úder, měl by skončit s Chrome

Google může dostat tvrdý úder, měl by skončit s Chrome | foto: Foter.com

Koncern má enormní tržní vliv. Vláda USA nyní zvažuje, že donutí Google prodat vlastní prohlížeč Chrome. Pro konkurenci, například Firefox, by to samozřejmě bylo více než vítané.

Pohled na tržní rozdělení v segmentu internetových prohlížečů je už delší dobu vcelku nudné. Svou dlouhodobou dominanci si Chrome i nadále upevňuje a nejbližší konkurence nemá šanci jej nějak ohrozit. Tržní podíl fenoménu od Google je kolem 70 procent.

V následujících měsících se ale může mnohé změnit. Podle informací amerického portálu Politico některé tamní orgány přezkoumávají možnost, jak přinutit Google, aby prohlížeč Chrome prodal. Celou věc má na starosti ministerstvo spravedlnosti, které spolu se státními zástupci vyšetřuje Google za údajné porušování antimonopolních zákonů. Kromě odprodeje Chromu ještě řeší otázku reklamního byznysu Google, o jehož část chce internetového giganta připravit.

Ministerstvo také připravuje antimonopolní žalobu, obviňující Google ze zneužívání ovládání trhu prostřednictvím vyhledávače, který je úzce spjat s prohlížečem Chrome. Podat ji chce už příští týden. Zahrnovat by měla i způsoby, kterými Google podporuje svůj vyhledávač prostřednictvím mobilního operačního systému Android.

Očekávané spory přicházejí v době, kdy Google spolu s dalšími významnými hráči technologického průmyslu (Facebook, Amazon a Apple) čelí rostoucí kontrole ze strany republikánů i demokratů. Jde především o problémy týkající se nakládání s osobními údaji uživatelů, šíření dezinformací v prezidentské kampani a potírání konkurence.

Google Chrome: budoucnost prohlížeče zatím není jistá

chromesell1

Neotřesitelná pozice Chromu se dostala do zorného úhlu amerických úřadů. | Zdroj: Simon Steinberger/Pixabay 

Vyřazením prohlížeče Chrome z portfolia Google by i další produkty společnosti měly najednou před sebou dost nejasnou budoucnost. Například v případě Chromebooku se velká část aplikací spouští právě v prostředí prohlížeče. Zástupci vlády USA, ani Google zatím tyto informace nekomentovali. Podle zasvěcených zdrojů by ale rozhodnutí mělo padnout v průběhu několika týdnů. V případě soudního sporu by se ale obě strany měly připravit na vleklý průběh.

mohlo by vás také zajímat: přišel čas? microsoft končí s prohlížečem internet explorer

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.