Menu

Přišel čas? Microsoft končí s Internet Explorerem

14.10.2020 17:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Přišel čas? Microsoft končí s Internet Explorerem

Přišel čas? Microsoft končí s Internet Explorerem | foto: JeepersMedia/Foter.com

Trh s prohlížeči je neustále velmi konkurenční a Internet Explorer v něm už přestává hrát svou roli. Nyní s ním Microsoft chce skončit. Microsoft Edge na bázi Chromia je ale úspěšná alternativa.

Microsoft čistí své portfolio prohlížečů. V roce 2015 uvolnil Edge, který se měl stát významnější konkurencí pro Firefox a Chrome. Také měl do budoucna nahradit zastaralý Internet Explorer 11. Uživatelé ale prohlížeč, jehož původní kódové jméno bylo "Project Spartan", příliš pozitivně nepřijali. Starší a původní verze Edge (bez jádra Chromium) tak už nebude od března 2021 nadále vyvíjena. Mimo jiné to znamená i to, že už nebudou k dispozici žádné další aktualizace zabezpečení ani jiné. Ještě dříve, než se původně očekávalo, se to dotkne i zastaralého Internet Exploreru.

Microsoft bude nadále vylepšovat jeho nástupce. Edge na bázi Chromia bude neustále zlepšován a plánuje se i rozšiřování jeho kompatibility s dalšími aplikacemi z rodiny Microsoft 365. Kromě platforem Windows, Mac, Android a iOS bude také brzy k dispozici i verze pro Linux.

Stáhněte si: Edge

chromiumedge-logo

Microsoft Edge 86 Chromium

CHIP hodnotí Dobrý

Nový internetový prohlížeč Edge společnosti Microsoft založený na Chromiu.

Stáhněte si

 

Výhody
nahrazuje starý prohlížeč Edge
použitelná rozšíření pro Chrome
moderní design a tmavý režim

Internet Explorer už pomalu mizí

iekilled1

Nepříliš úspěšný Internet Explorer nahradí moderní Edge na bázi Chromia. | Zdroj: Internet Explorer

Prohlížeč Internet Explorer 11 už bude pomalu odcházet ze scény. Od pátku 13. listopadu Microsoft ukončí podporu prohlížečů v účtech Microsoft, aplikacích a dalších službách včetně Microsoft Teams. Tuto zprávu Microsoft nedávno odeslal svým zákazníkům, pravděpodobně ale také ovlivní soukromé uživatele.

To však neznamená, že poté bude prohlížeč nepoužitelný. Nakonec doposud s ním fungují některé interní nástroje a platformy společností, stejně jako mnoho dlouholetých soukromých uživatelů. Jen v případě problémů už nebude poskytována žádná technická podpora.

Nadcházející omezení jsou lehkým nasměrováním uživatelů k přechodu k Edge, který je k dispozici také pro Android a iOS.

Microsoft se konečně zbavuje staré přítěže

Prohlížeč s krycím názvem "Project Spartan" nebyl u uživatelů příliš v oblibě, a proto se nestal perspektivním nástupcem Internet Exploreru 11. Je dobré, že se Microsoft starého balastu zbavil a uvolnil si tak zdroje pro úspěšný Edge na bázi Chromia.

Uvidíme, zda jeho šance oproti Chrome a Firefoxu bude lepší, než v případě předchůdců.

mohlo by vás také zajímat: nové logo, nový název – microsoft přejmenoval svůj vyhledávač

Anketa: Jaký používáte internetový prohlížeč?

15%
73%
12%
Celkem hlasů: 112

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení