Menu

Google se vzdává svého megaprojektu: internetová revoluce ztroskotala

25.01.2021 15:45 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Google se vzdává svého megaprojektu: internetová revoluce ztroskotala

Google se vzdává svého megaprojektu: internetová revoluce ztroskotala | foto: Loon.com

Internetový gigant oznámil, že upustí od rozsáhlého projektu poskytování přístupu k internetu pomocí vzdušných balónů. Nápad z roku 2013 zjevně nejde realizovat, protože náklady na jeho udržitelnost jsou příliš vysoké.

Mateřská společnost Googlu, Alphabet, končí s projektem vysokorychlostního internetu, poskytovaného prostřednictvím vzdušných balónů. Dceřiná společnost Loon, která byla za tímto účelem založena, bude uzavřena. "Nenašli jsme způsob, jak snížit náklady natolik, aby bylo podnikání v této oblasti dlouhodobě udržitelné," napsal v pátek na blogu šéf Loonu, Alastair Westgarth.

Už v roce 2013 Google představil velké balóny, které mohly být ve vzduchu celé týdny. Původní myšlenka byla taková, že balóny ponesou telekomunikační technologii, která poskytne dostupnost internetu v řídce osídlených a vzdálených oblastech. Toto řešení mělo být levnější, než budování konvenční telekomunikační infrastruktury. Mezitím společnosti Google a Facebook k tomuto účelu vyzkoušely i drony, ale tyto experimenty relativně rychle opustily.

Oproti tomu v balónech, zajišťujících internetové pokrytí, Google cítil obchodní potenciál. Pod záštitou později vytvořené mateřské společnosti Alphabet byl do nezávislé firmy Loon nápad přinesen v roce 2018. Teprve o rok později, tedy loni, začal Loon ve spolupráci s místním operátorem zásobovat region v Keni.

Projekt s Google balóny musel být ukončen

internetrevolution

Náklady na realizaci projektu s balóny, zajišťujícími internetové pokrytí, byly příliš vysoké na to, aby byl ziskový. | Zdroj: Loon.com

Loon musel překonávat velké technické problémy: první z nich se projevovaly při přenosu dat mezi jednotlivými balóny. Ještě problematičtější se nakonec ukázalo vybudování obchodního modelu. Přístup k internetu je v posledních letech k dispozici ve stále větším počtu regionů – a v těch stále zbývajících je jeho poskytování pro místní obyvatele buď přiliš drahé nebo nezajímavé. Proto představitelé Loonu dospěli k závěru, že tento druh podnikání nikdy nepřispěje k zisku koncernu. Časopisu Wired to sdělil vedoucí laboratoře inovací Google X, Astro Teller. Přesto to považuje za úspěšný experiment: "Skutečný neúspěch je, když vám data jednoznačně ukazují, že neděláte správnou věc. A vy i přesto pokračujete."

Ve vzduchu je stále několik desítek balónů. Očekává se, že budou staženy k zemi v průběhu příštích devíti měsíců, a poté budou shromážděny na jednom místě.

Podobné sázky na futuristické projekty stojí Alphabet každoročně miliardy USD, zatímco hlavním zdrojem příjmu koncernu stále zůstávají reklamy z aktivit Google. Pokud jde o výdaje, koncern také neustále slibuje investorům disciplínu. Doposud nejzajímavějším projektem je firma na výrobu robotických vozidel Waymo. Ta je považována za předního hráče v oblasti autonomního řízení, a také přilákala externí investory.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení