Menu

Google uzavírá kritické bezpečnostní mezery: proč by uživatelé Androidu neměli váhat s aktualizací

09.12.2020 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Google uzavírá kritické bezpečnostní mezery: proč by uživatelé Androidu neměli váhat s aktualizací

Google uzavírá kritické bezpečnostní mezery: proč by uživatelé Androidu neměli váhat s aktualizací | foto: 9to5google.com

Google začal s postupným uvolňováním nejnovějších bezpečnostních oprav pro prosinec 2020, které opět uzavřou řadu bezpečnostních mezer. Je dobré smartphone s Androidem udržovat ve stavu nejnovějších aktualizací.

Jako každý měsíc i v prosinci vyšel Android Security Bulletin. Jsou v něm uvedeny chyby zabezpečení, které se týkají zařízení s Androidem. Bezpečnostní patche tyto mezery opravují a Google je začíná zavádět. Nejprve budou obslouženy vlastní smartphony Google Pixel, a poté následují i další výrobci.

Nejzávažnější problém, uvedený Googlem, se týká komponenty Media Framework: jak už se podařilo objevit v minulosti, vzdálení útočníci mají možnost spustit prostřednictvím speciálně navrženého souboru libovolný kód v "v rámci privilegovaného procesu".

Google: prosincovým patchem budou opraveny i další bezpečnostní mezery

androidpatch2

Prosincový patch opravuje řadu bezpečnostních problémů. | Zdroj: 9to5google.com

 

Dalším významným problémem, který řeší nové patche, může být zranitelnost prostřednictvím škodlivé aplikace, která obchází požadavky na interakci uživatele a získává přístup k dalším oprávněním.

Existuje i bezpečnostní chyba v systému, která prozradí vzdálené informace ze zařízení, a to aniž by jí uživatel udělil další oprávnění.

Také komponenty od Broadcomu a MediaTeku obsahují mezery v zabezpečení: ačkoliv je Google klasifikuje jako "vysoké", další informace o bezpečnostních chybách nejsou poskytnuty. Místo toho se odkazuje na výrobce s tím, že od nich mohou uživatelé získat další detaily.

Ušetřeny nejsou ani zařízení od Qualcommu: některé chyby zabezpečení ovlivňují mimo jiné i Wi-Fi, Bluetooth a zvukové komponenty. Některé z nich jsou opět hodnoceny jako "kritické".

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    To je správný výkřik do tmy. Bylo by dobré přiložit link na popisované aktualizace. Rád bych aktualizoval svůj telefón kde mám poslední bezpečnostní záplaty z května 2020.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.