Menu
CHIP Speedtest

Megaprocesor se 400.000 jádry: to je největší čip na světě

26.08.2019 07:00 | Jiří Palyza
Megaprocesor se 400.000 jádry: to je největší čip na světě

Zpracovat výpočetní výkon potřebný pro umělou inteligenci tradiční počítačové procesory nezvládají. Jeden z amerických startupů přišel s nekonvenčním řešením.

Jeho světově největší počítačový procesor s více než 400.000 jádry to zvládne. A tím může u přispět k rozvoji technologií AI. Jde o jednoduchý princip, který předvedl spoluzakladatel a hardwarový architekt společnosti Cerebras Systems na veletrhu počítačových procesorů HotChips31. Velké čipy mohou zpracovávat data rychleji a tím i rychleji reagovat na dotazy. To je jeden ze stěžejních požadavků práce s umělou inteligencí. Startup Cerebras Systems sdělil podrobnosti o své novince časopisu Wired.

Běžné čipy, které pohání smartphony, jsou menší než nehet. Oproti tomu Cerebras WFE (Wafer Scale Engine) je mnohonásobně větší. Jeden čip zabírá plochu větší než iPad. Každá jeho strana měří zhruba 22 cm a obsahuje 400.000 jader.

Procesor není určen pro koncové zákazníky

cerebras-velikost

Procesor Cerebras je 56x větší než největší stávající GPU. Na obrázku je vidět srovnání velikosti.

Procesor Cerebras je určen především pro společnosti působící v oblasti umělé inteligence. Ve velkých serverových systémech by společnosti jako Google nebo Amazon měly být schopny testovat své programy mnohem rychleji a připravit je tak k nasazení. To je důvod, proč neexistuje žádná oficiální cena za světově největší počítačový čip. Zúčastněné strany mohou Cerebras Systems kontaktovat přímo a dohodnout se na vyhovujících byť velmi nákladných podmínkách za poskytnutí procesoru.

Vývoj čipů vyžaduje inovace ve výrobním procesu. Obvykle se vyrábějí z velkých křemíkových desek, někdy nazývaných wafers (oplatky). Jedna deska obvykle obsahuje dostatek materiálu pro několik čipů, pro konstrukci Cerebras WSE byl vytvořen největší možný čtverec z jediné desky.

Vývojáři AI obvykle používají více serverových procesorů Nvidia. Očekává se, že Cerebras WSE nahradí práci stovek těchto čipů a bude i energeticky méně náročný, sdělil Cerebras CEO, Andrew Feldman, v rozhovoru pro Wired.

Umělá inteligence je "hype"

cerebras-introduce

Takto představuje společnost Cerebras Systems svůj procesor na webových stránkách.

V současné době je kolem umělé inteligence skutečně rušno. Technologii AI využívá stále více velkých společností, např. Amazon a Google. Rádi by s jejím využitím zlepšily své digitální asistenty Alexa a Google Assistant. I FaceApp, který se těší velké oblibě, používá pro stárnutí fotografií prvky umělé inteligence.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení