Menu

Hlad po datech: tyto špionské fitness aplikace raději nepoužívejte

30.03.2021 06:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Hlad po datech: tyto špionské fitness aplikace raději nepoužívejte

Hlad po datech: tyto špionské fitness aplikace raději nepoužívejte | foto: 5132824/Pixabay

Fitness aplikace jsou v posledních měsících stále populárnější. Jak se ale nyní prokázalo, některé mobilní verze obsahují nástroje pro sledování uživatelů.

Některé z fitness aplikací špehují své uživatele. Vyplývá to ze závěrů výzkumu ExpressVPN Digital Security Lab. Podle studie společnosti aplikace sledují údaje o poloze uživatele nad rámec skutečných funkcí aplikace a jejích potřeb.

Některé z aplikací ale nelze obvinit ze skutečnosti, že tak činí úmyslně. Problém je spíš ve službách, které vývojáři využívají. Při sledování polohy se často spoléhají na externí poskytovatele, kteří pro vývoj aplikací nabízejí jednodušší rozhraní. Několik z nich ale do svých systémů zabudovalo zadní vrátka, která nakonec vedou ke zneužívání údajů uživatelů.

Tyto fitness aplikace obsahují funkce sledování polohy

fitness-apps

Některé mobilní aplikace ze skupiny fitness mohou ohrozit soukromí vašich osobních dat. Proto pozor na žádosti aplikací o sdílení informací o poloze. | Zdroj: bruce mars/Unsplash

  • Couch to 10K Running Trainer
  • Half Marathon Trainer 13.1 21K
  • C25K - 5K Running Trainer
  • Marathon Trainer - 26.2 42K
  • Accupedo Pedometer - Step Counter
  • Accupedo+ pedometer - step counter
  • SmokeFree - quit smoking slowly
  • Abs Workout - Daily Fitness
  • 30 Day Butt & Leg Challenge women workout home

Pokud jste si některou z uvedených aplikací stáhli a instalovali do svých smartphonů, doporučujeme ji opět odstranit. Údaje, které shromažďuje, mohou být předány třetím stranám nebo dokonce prodány. Zejména aplikace, které nabízejí domácí cvičení, by měly svůj cíl plnit bez dotazů na sdílení polohy uživatele.

ExpressVPN Digital Security Lab doporučuje uživatelům, aby si výsledky šetření ověřili. Pro informovanost spotřebitelů jsou zveřejněny na platformě »GitHub.com/expressvpn/xoth_location_tracker_investigation«. V sekci »Quick Links« ve spodní části stránky je ve skupině »Consumers« uvedena tabulka všech aplikací, které obsahují některý ze sledovacích modulů třetích stran.

Pokud vás podobná fitness aplikace požádá o přístup ke sdílení údajů o poloze, je lepší si ji prověřit a případně její instalaci zrušit. Pro fitness aplikace existuje mnoho jiných alternativ. Jednou z nich může být například oblíbené Endomondo.

Zůstat fit i v časech omezení

Ať už jde o silový trénink, procvičení celého těla nebo relaxační jógu, pokud jste byli zvyklí pravidelně cvičit, je vzhledem k současné situaci nutné stále hledat alternativy. Je několik doporučených aplikací pro smartphony s Androidem i iOS, s nimiž si můžete snadno zacvičit i v domácích podmínkách.

1. Nike Training Club

Aplikace je ideální pro domácí cvičení, obsahuje více než 200 tréninků, z nichž každý trvá 15 až 60 minut. Obsahuje profesionální videozáznamy s trenérem. V nabídce jsou různá témata od vytrvalosti, flexibility, přes silová cvičení až po jógu. Videa lze jednoduše streamovat na televizor v obývacím pokoji.

2. Freeletics

Mnoho příznivců má také aplikace Freeletics Training Bodyweight & Motivation, která pro vás vytvoří individuální tréninkový plán. Plusové body získává za to, že mnoho cviků lze provádět pouze s vahou vlastního těla. Nepotřebujete tedy žádné činky nebo jiné vybavení domácí posilovny. Už bezplatná verze aplikace nabízí rozsáhlý výběr cviků pro různé svalové skupiny, a měla by tak být pro běžného uživatele dostačující.

3. Fitify

Aplikace od českého startupu si hned po svém uvedení získala velkou oblibu. Nabízí nespočet cvičebních plánů, které jsou připravené jak pro cvičení s vlastním tělem, tak i s širokou škálou pomůcek. Aplikace vyniká tím, že na základě vašeho profilu a preferencí vám připraví trénink přesně na míru. Funguje i offline a je komplet v češtině.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení