Tip: Bluetooth – jak vyřešit problémy s připojením
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
Hlavně pro běžce - Garmin Forerunner 30 a 35 | foto: CHIP
Rádi běháte a chcete si ukládat svoje výkony, sledovat vývoj vaší sportovní formy a třeba také srdeční tep, ale zároveň nemáte v plánu utrácet za špičkový model sportovního trackeru?
Pak by se vám mohly hodit šikovné „základní“ modely běžeckých hodinek Forerunner. Garmin nabízí nejjednodušší model 30 i o něco bohatší verzi 35 za ceny pod 4, respektive pod 4,5 tisíce korun. Za tyhle peníze získáte spolehlivého pomocníka s jednoduchým ovládáním a dobře čitelným monochromatickým displejem, s GPS výbavou a aplikací Garmin Connect. Oba typy hodinek mají shodně velké hranaté tělo, čtyři ovládací tlačítka umístěná na bocích a příjemný perforovaný měkký řemínek. Nosit je může díky univerzálnímu designu a velikosti muž i žena, hodí se na sportování i na běžné nošení. Vybrat si můžete z několika barev řemínku. Sundávat je nemusíte ani v bazénu, jsou odolné do 5 ATM.
Baterie se nabíjí speciálním USB kabelem se svorkou (pozor na jeho ztrátu, nový nejspíše neseženete pod 500 Kč). Vydrží až 8 hodin provozu při zapnuté GPS, v pohotovostním režimu, kdy je používáte jen jako hodinky, vám bez dobíjení budou sloužit až 5 dní – hlavně díky úspornému monochromatickému displeji. S telefonem se spojují přes Bluetooth (aplikace Connect pro iOS i Android), ke spojení s počítačem slouží USB kabel a stejně fungující aplikace Garmin Connect. Na webu Garmin Connect si vlastně vytvoříte osobní on-line tréninkový deník pro ukládání, vyhodnocení a sdílení sportovních aktivit. Spojení s telefonem umožňuje ještě funkci LiveTrack, díky které mohou osoby, kterým to dovolíte, sledovat vaši aktuální pozici on-line.
Aplikace Connect slouží jako osobní on-line tréninkový deník. Kromě trasy, výškového profilu a tempa si uložíte i průběh srdečního tepu.
Model 30 je určen „pouze“ pro měření tepu a běhu, dá se ale regulérně použít i pro cyklistiku a samozřejmě chůzi, kdy funguje jako krokoměr. Forerunner 35 má naproti tomu k dispozici pět přednastavených sportovních režimů (běh venku/uvnitř, kolo, kardio a chůze), které však vlastně zahrnují to samé, co nabízí levnější model. Model 35 má ale přehlednější menu a více možností především v nastavení vzhledu hodinek, obrazovky a jejího podsvícení a připojení externích snímačů pomocí ANT+. Hlavní rozdíl pak tkví ve využití tzv. virtuálního partnera, který vám bude hlídat zvolené tempo, v nastavení alarmů pro vzdálenost, kalorie nebo srdeční tep a také v možnosti nastavit si jednoduchý intervalový běh či běh/chůzi.
Dnešní sportovní trackery mají ambici vás sledovat celý den a radit vám, jak se chovat. Umí to i oba vstupní modely Garminu. Pokud je tedy budete nosit po celý den (a noc), budou vám sledovat srdeční tep, počítat kroky, vyzývat vás k pohybu po delší době sezení, hlásit vám splnění stanovených cílů, a dokonce sledovat kvalitu spánku. Nabízí přitom možnost akustického i vibračního upozorňování. Osobně na obou testovaných modelech oceňujeme i snadné rychlé vypnutí těchto pro běžce většinou nadbytečných funkcí. Také notifikace z mobilního telefonu, ovládání hudby nebo informace o počasí mohou někomu vyhovovat, jiný je bude považovat za zbytečné. I zde si je můžete jednoduše zapnout nebo vypnout.
Výhodou obou modelů je přítomnost optického snímače srdečního tepu. Pracuje překvapivě přesně a dodá úplnou informaci o cvičení i celodenní aktivitě.
Všechna zjištěná data oba modely hodinek využijí také k výpočtu VO2 Max, což je vlastně vaše aerobní zdatnost. Může to sloužit také jako motivace, jak se zlepšujete.
Výrobce u obou modelů zapracoval na vylepšení firmwaru, díky čemuž odstranil nelogické nastavování části parametrů jen v aplikaci. Nyní jde skoro vše nastavit přímo v hodinkách (snad jen kromě denního cíle daného počtem kroků a minut aktivity).
Forerunner 30 a 35 jsou sportovní hodinky, kterými sice možná neoslníte kolegy v týmu a které vám nenabídnou zabudované mapy nebo možnost nahrávání dalších aplikací, zato ale budou za rozumné peníze vaším spolehlivým sportovním (hlavně běžeckým) partnerem. Absenci dotykového ovládání vynahrazuje skvěle čitelný a přehledný displej, dlouhá výdrž na baterie a také nízká hmotnost hodinek. Při testování jsme s oběma modely naběhali hezkých pár kilometrů a jejich účelnost a promyšlené fungování můžeme z praxe potvrdit. Pro začátečníky, kteří potřebují virtuálního partnera a různá upozornění, se bude více hodit vyšší (a ne o moc dražší) model 35.
Displej (úhlopříčka / rozlišení) | 1,31“ / 128 x 128 bodů |
Výbava | GPS, akcelerometr, Bluetooth, optický senzor tepu, voděodolnost, ANT+ (pouze model 35) |
Podporované OS | Android, iOS, Windows |
Hmotnost | 37 g |
Cena | cca 4 000 Kč / 4 500 Kč |
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
"Hay soup" nebo "Timballo of aubergines" – s podobnými nabídkami se můžete setkat při svých…
Když nějaká aplikace zamrzne nebo se chcete podívat na vytížení systému či zkontrolovat…
Ne vždy se nám hodí instalovat aktualizace Windows, jakmile jsou dostupné. Třeba na cestách…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…
Mnoho kategorií výrobků, včetně televizorů, chytrých telefonů a tabletů, by měli být výrobci…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…