Menu

Hysterie nebo oprávněná obava? Evropská komise zakazuje TikTok na firemních mobilních telefonech

24.02.2023 14:20 | Josef Mika + Přidat komentář
Hysterie nebo oprávněná obava? Evropská komise zakazuje TikTok na firemních mobilních telefonech

Hysterie nebo oprávněná obava? Evropská komise zakazuje TikTok na firemních mobilních telefonech | foto: Unsplash/visuals

Evropská komise zakázala aplikaci TikTok na všech služebních mobilních telefonech svých zaměstnanců. Ti musí okamžitě jednat a aplikaci ze svých smartphonů vymazat.

Zaměstnanci Evropské komise musí ze svých pracovních zařízení z bezpečnostních důvodů odstranit aplikaci sociálních médií TikTok. Kromě toho musí být do 15. března čínská video aplikace odstraněna i ze soukromých zařízení, na nichž jsou používány aplikace Evropské komise. Potvrdila to mluvčí bruselského úřadu. Důvodem rozhodnutí jsou obavy o kybernetickou bezpečnost.

Podle mluvčí je opatření dočasné a bude pravidelně přezkoumáváno. Podobná opatření údajně přijme i Rada členských států. Není divu, že TikTok tento krok kritizoval. „Jsme zklamáni tímto rozhodnutím, které je podle našeho názoru zavádějící a vychází ze zásadních nedorozumění,“ uvedla mluvčí TikToku. Dodala, že se obrátili na Evropskou komisi, aby uvedla věci na pravou míru.

Řada europoslanců naopak opatření podporuje. Například německý poslanec za FDP Moritz Körner prohlásil, že by „německé úřady měly následovat tohoto příkladu a také co nejdříve zakázat zmíněnou čínskou aplikaci na všech německých firemních mobilních telefonech“.

Tvrdá obvinění na adresu TikToku

tiktok-g36f4e06ee-640

Sociální síť TikTok byla spuštěna teprve v roce 2016, jednu miliardu uživatelů ale překonala už po pěti letech fungování. Jen v ČR má momentálně zhruba 2 miliony fanoušků. Foto: Pixabay/Solen Feyissa

Internetová platforma Tiktok, která patří do čínské skupiny Bytedance, je dlouhodobě obviňována z nedostatečného zabezpečení dat a nedostatečné ochrany mladých uživatelů. Panují například obavy, že přístup k údajům TikToku by mohl mít čínský stát. TikTok to odmítá.

V USA hrozil zákazem TikToku už před několika lety tehdejší prezident Donald Trump. Poukazoval na obavy, že čínské úřady by mohly údaje z TikToku využívat ke shromažďování informací o Američanech. Tlak na službu vyvíjí dále také vláda Joea Bidena.

Komisař americké FCC (Federální komise pro komunikaci) Brendan Carr požádal společnosti Google a Apple, aby aplikaci TikTok ve svých obchodech s aplikacemi zakázaly. Představuje prý „nepřijatelné riziko pro národní bezpečnost“.

Deník Wall Street Journal nedávno uvedl, že TikTok předložil Washingtonu plán na rozsáhlou restrukturalizaci svého podnikání v USA, aby mohl na tamním trhu nadále působit.

Zdroj: Euractiv.com

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení