Menu

IBM Watson ve službách českým diabetikům

24.01.2019 13:21 | Milan Loucký + Přidat komentář
IBM Watson ve službách českým diabetikům

IBM Watson ve službách českým diabetikům | foto: CHIP

Diabetická asociace České republiky a společnost IBM představily unikátního virtuálního asistenta Cukrovka Bot, který komunikuje s uživateli internetu v reálném čase přirozeným jazykem prostřednictvím otázek a odpovědí.

Cukrovka Bot je založený na IBM Watson Assistant technologii a je schopný reagovat na mnoho praktických otázek týkajících se diabetu v češtině. Nový virtuální asistent má být obecným zdrojem informací pro diabetiky, stejně jako pro jejich rodiny a přátele. Existují tisíce článků, studií, knih, časopisů a dalších informačních zdrojů, které pokrývají diabetes v českém jazyce. Mnoho z nich však není tak snadné pochopit, jelikož jsou napsány odborným jazykem.

Inovativní AI asistent pro pacienty s diabetem byl vyvinut jako projekt společenské odpovědnosti firmy IBM a byl bezplatně poskytnut Diabetické asociaci České republiky. IBM Corporate Citizenship realizuje projekty, které řeší akutní problémy ve společnosti. Podle současné statistiky Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR počet pacientů s cukrovkou každoročně rychle roste. V České republice je jeden z deseti lidí diabetik, v zemi žije přibližně 1 milion pacientů. Každý rok je v České republice kolem 60 tisíc nových pacientů s diabetem a 22 tisíc pacientů na tuto nemoc zemře.

„Zahájili jsme diskusi s Diabetickou asociací České republiky o tom, jak nejlépe podpořit pacienty s diabetem v České republice technologiemi IBM a zjistili jsme, že lékaři – specialisté na diabetes pracují na obsahu pro pacienty. Nicméně pro širokou veřejnost je velmi obtížné se orientovat v tomto komplexním portfoliu informací,“ informuje Kristina Kosatiková, odpovědná za Corporate Citizenship v IBM Česká republika.

Stovky tisíc pacientů v České republice, kteří byli doposud odkázáni na doporučení svých lékařů, mají nyní zcela nový informační zdroj, který dokáže zpracovat mnoho otázek týkajících se diabetu, typů cukrovky, komplikací a následků diabetu, stravovacích návyků, častých známek a symptomů diabetu a mnoho dalších. To vše 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Cukrovka Bot byl vyškolen špičkovými českými lékaři, kteří spolupracují v Diabetickou asociací České republiky. Tento inovativní nástroj pomáhá pacientům lépe pracovat s informacemi a současně jim přináší v inteligentní formě všechna relevantní data z portálu www.cukrovka.cz.

„Jsem rád, že výsledkem naší spolupráce s IBM je inovativní chatbot, který informuje lidi o cukrovce v České republice,“ uvedl prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc. prezident Diabetické asociace České republiky.

„Jedinečné schopnosti umělé inteligence a IBM Watson Assistant mohou pomoci diabetikům snadno získat mnoho potřebných a praktických informací o cukrovce,“ komentuje Zuzana Kocmaníková, generální ředitelka IBM Česká republika.

Chatbot pro diabetiky byl vyvinut a testován devět měsíců v České republice společností IBM ve spolupráci s Diabetickou asociací České republiky. Je založen na kombinaci nástrojů IBM Watson Assistant a Watson Assistant Workbench s otevřeným zdrojovým kódem, který vývojářům pomáhá vytvářet požadovaný obsah ve velmi uživatelsky přívětivé podobě.

Komunikaci s Cukrovka Botem můžete zahájit na této adrese.

O IBM Watson Assistant

IBM Watson Assistant je platforma pro tvorbu konverzačních aplikací. Umožňuje autorům vytvářet aplikace, které komunikují s lidmi přirozeným jazykem, na rozdíl od vyhledávání podle klíčových slov. Watson Assistant Workbench je open source platforma postavená nad technologií Watson Assistant.

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení