Menu

Instaluje se spolu s Windows 11: důležitý nástroj Microsoftu bude součástí oken

09.08.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Instaluje se spolu s Windows 11: důležitý nástroj Microsoftu bude součástí oken

Instaluje se spolu s Windows 11: důležitý nástroj Microsoftu bude součástí oken | foto: Gerd Altmann/Pixabay

Není to poprvé, kdy Microsoft využívá dominantního postavení systému Windows na desktopech k posílení distribuce vlastního softwaru. Systém Windows 11 obsahuje integrovaný software pro videochat, Microsoft Teams. To už bylo oznámeno před nějakou dobou, nyní je software už součástí systému. Odpovídající aktualizace by se mohly dočkat i Windows 10.

V nové verzi Windows 11 Microsoft svůj operační systém uspořádal trochu jinak. To by mělo mimo jiné také přinést vyšší produktivitu, snadnější komunikaci a navazování kontaktů s přáteli i rodinou. Místo rychlého připojení přes Skype, jak je tomu dosud ve Windows 10, je do Windows 11 integrován Microsoft Teams. Mnoho uživatelů se s tímto softwarem pro virtuální schůzky stále více seznamuje v rámci své pracovní činnosti, a to od doby omezení kvůli boji proti pandemii covidu. Microsoft ale nyní usiluje i o to, aby se Teams rozšířil i pro soukromé používání.

Microsoft tento krok oznámil už při představení Windows 11, ale zatím se neobjevily žádné náznaky přítomnosti Teams v systému. První testeři systému Windows 11 jej nyní dostanou. Informuje o tom Windows Insider Blog ve svém příspěvku "First Preview of Chat from Microsoft Teams begins rolling out to Windows Insiders".

Microsoft Teams na Hlavním panelu Windows

windows11teams

Teams budou nepřehlédnutelně zabudovány do Windows 11. | Zdroj: Microsoft

Ve Windows 11 je chat Teams jasně viditelný na Hlavním panelu. Pak stačí kliknout na ikonu nebo jej otevřít pomocí klávesové zkratky [Windows] + [C]. Nezobrazí se ale známý klient Teams v plné velikosti, ale nejprve jen stručný přehled ve stylu nabídky Start s posledními individuálními a skupinovými chaty. Kompletní rozhraní Teams pak lze otevřít pomocí samostatného tlačítka.

Je zde ale ještě několik dalších funkcí, například lze na chaty upozorňovat pomocí oznámení, na které pak můžete přímo odpovědět, aniž byste museli otevírat klienta. Kontakty lze přidávat podle telefonního čísla nebo e-mailové adresy. Microsoft chce také umožnit import adresářů. To půjde pravděpodobně snadno zejména u kontaktů Skype nebo Outlooku.

A jak na tom budou uživatelé systému Windows 10? Pokud bude Microsoft s aplikací Teams pro Windows 11 úspěšný, mohl by změnit i tlačítko Skype ve Windows 10 a integrovat Teams i tam. Konkrétní plán však zástupci Microsoftu zatím veřejně nepředstavili.

Ne každý to potřebuje

Většina uživatelů samozřejmě chce navazovat, a také udržovat kontakty s rodinou a přáteli, ale o tom, zda jsou právě Teams tím správným nástrojem, lze pochybovat. V kanceláři je řešení v pořádku, a to i když je velmi složité, náchylné k chybám a náročné na zdroje. V soukromém sektoru je větší zájem o jednoduchá řešení. Kromě toho je už mnoho rodin propojeno prostřednictvím aplikací WhatsApp, Signal, Telegram nebo jiných podobných. Bude zajímavé sledovat, zda se Microsoftu s jeho Teams podaří v této oblasti něco změnit.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení