Menu

Jak rozpoznat trojana Emotet: nejnebezpečnější malware odhalí EmoCheck

05.02.2020 08:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Jak rozpoznat trojana Emotet: nejnebezpečnější malware odhalí EmoCheck

Jak rozpoznat trojana Emotet: nejnebezpečnější malware odhalí EmoCheck | foto: CHIP

Nebezpečný bankovní trojan Emotet dokáže napáchat obrovské škody. Skrývá se ve phishingových e-mailech a umí nejen získat data online bankovnictví, ale také do systému infiltrovat šifrovací trojan. 

Pomocí nástroje EmoCheck najdete Emotet během několika sekund. Nebezpečný trojský kůň je distribuován prostřednictvím phishingových mailů čili je ukryt v jejich příloze. Předmětem zprávy je obvykle pozvánka, informace o doručovaných zásilkách nebo v současnosti také informace o corona viru. Nyní se objevil nový program, který uživatelům PC pomůže výskyt viru identifikovat. Po stažení může být nástroj EmoCheck spuštěn bez instalace a prohledá běžící procesy Windows. Provede tak kontrolu, zda se Emotet nachází na PC. Program je k dispozici zdarma.

Pokud je nález pozitivní a trojský kůň se v počítači nachází, zobrazí se napadené soubory včetně cesty. Soubory by poté měly být izolovány nebo přímo ze systému odstraněny.

emocheck-logo

EmoCheck 0.0.1

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Nástroj EmoCheck chrání váš počítač před notoricky známým trojanem Emotet - nejnebezpečnějším malwarem na světě.

Stáhněte si

Jak Emotet funguje?

Jakmile se Emotet dostane do počítače, způsobí to kalamitu. Trojan nejprve načte Trickbot, což je spyware, který špehuje přístupová data k online bankovnictví. BSI varuje, že Emotet také ve stále častějších případech zavádí do počítače šifrovací trojan Ryuk. Kromě šifrování souborů je jeho záludnou specialitou také mazání záloh, pokud je najde. Výrazně se tak zvyšuje ochota vydírané oběti platit.

Čtěte dále → Co dělat při napadení a jak se chránit

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení