Tři zásadní rady: jak bezpečně stahovat aplikace do telefonu
Aplikace jsou to, co dělá váš smartphone chytrým. Zároveň je ale důležité držet se základních…
Jak správně zabezpečit chytrý telefon před nevítanými návštěvníky? | foto: CHIP
Proto je dobré smartphone důkladně zabezpečit před zneužitím, zvláště pak v době dovolených a při pracovních cestách, kdy nejvíce hrozí, že si telefon někde zapomenete nebo vám bude ukraden.
V chytrém telefonu se vyplatí před odjezdem na cestu vymazat všechny citlivé informace, které nebudete potřebovat a můžete si je opět nahrát po návratu domů. Zní to poněkud paranoidně, ale počítejte s tím, že můžete o svůj telefon přijít – ať již díky vaší zapomnětlivosti, nebo kvůli zlodějům. Z tohoto důvodu se také vyplatí mít na telefonu nebo jiném zařízení nainstalovaný lokalizační software, který odhalí, kde se přístroj zrovna nachází. Lokalizaci ztraceného nebo odcizeného telefonu, ale také možnost vzdáleného smazání dat a fotografování svého okolí (včetně případného zloděje) umožňuje například bezpečností aplikace ESET Mobile Security.
Tato aplikace zároveň působí jako antivir a ochrana mobilu před malwarem a dalšími škodlivými kódy, které se mohou do vašeho smartphonu dostat prostřednictvím elektronické pošty, škodlivých aplikací nebo webových stránek. Antivirus pro mobil je určen pro nejužívanější operační systém Android a dá se stáhnout z oficiálního obchodu Google Play. Zajistí bezpečnost mobilního telefonu před kybernetickými útoky a zkomplikuje zneužití ztraceného nebo ukradeného telefonu. Je to zkrátka komplexní ochrana mobilu a bezpečnostní nadstavba nad běžnými způsoby zabezpečení telefonů.
Zneužití ztraceného nebo odcizeného zařízení zkomplikuje silné přístupové heslo nebo biometrické přihlašování, kdy se do telefonu či tabletu dostane pouze oprávněný uživatel kontrolou otisku prstu. Pokud používáte hesla, je dobré je pravidelně měnit – ideální čas je po návratu z cest. Další slabinou chytrých zařízení je neaktualizovaný software a aplikace. Pokud je neaktualizujete pravidelně, představují slabá místa, kudy do zařízení může proniknout škodlivý software. Aktualizovat by se měl i antivir do mobilu. Rovněž doporučujeme nepoužívat veřejné wi-fi sítě, především pak ty, které nejsou nijak zabezpečené přístupovým heslem.
Nastavte si telefon tak, aby se vás vždy zeptal, zda se může připojit k dané wi-fi síti. Můžete tak předejít tomu, že vás bude někdo prostřednictvím škodlivé či falešné sítě sledovat, dostane se do vašeho zařízení a zneužije ho. Chytrý telefon je dobré mít neustále po ruce. Předejdete tak tomu, čemu se říká "útok zlotřilé pokojské". Nemusí jít samozřejmě jen o pokojskou, ale o kohokoli, kdo v době vaší nepřítomnosti získá přístup k vašemu přístroji bez vašeho vědomí, a může do něj nahrát například software sledující hesla.
Před odjezdem na cesty je také dobré myslet na nastavení roamingu a čerpání mobilních dat. V Evropské unii sice už platí jednotný ceník pro všechny členské země, ale při výjezdech mimo EU se může obvyklé surfování po internetu změnit v noční můru, jakmile vám po návratu domů přijde vyúčtování od vašeho mobilního operátora. Pokud si nejste jisti tarifem pro mobilní data v destinaci, kde budete trávit dovolenou, raději si je úplně vypněte a spolehněte se na zabezpečenou oficiální hotelovou wi-fi síť.
Aplikace jsou to, co dělá váš smartphone chytrým. Zároveň je ale důležité držet se základních…
Pokud vám na systémovém disku začíná docházet volné místo a nemáte už jinou možnost, jak…
Společně s Windows 8.1 uvedl Microsoft také nový typ pohotovostního režimu, kdy se počítač…
Windows Defender si dokáže udržet svou pozici i mezi placenými antivirovými řešeními a pro…
Společnost Meta stojící za sociální sítí Facebook opět ukázala bizarní dvojí metr. Na jedné…
V dodavatelských řetězcích se pravděpodobně už nevyskytují žádné větší problémy. Výroba…
Jihokorejský gigant Samsung měl včera velký den. Během své tradiční letní konference Unpacked…
Mnoho uživatelů nechává své mobily v provozu nepřetržitě. Zařízení se vypínají pouze v…