Menu
CHIP Speedtest

Je váš smartphone pomalý? Vraťte mu jeho někdejší rychlost.

14.08.2019 09:00 | Jiří Palyza
Je váš smartphone pomalý? Vraťte mu jeho někdejší rychlost.

Jde o vcelku běžnou věc. Po pár měsících používání máte pocit, že je váš chytrý telefon nesnesitelně pomalý. Pomocí několika šikovných aplikací můžete telefonu vrátit jeho původní rychlost. Nebo se o to alespoň pokusit.

Vašemu telefonu ještě nejsou ani dva roky, ale po zapnutí potřebuje nesnesitelných deset minut do okamžiku zadání PIN kódu? Každá aplikace, kterou spouštíte, se rozběhne až po dlouhé době? Pomalý smartphone je v každodenním životě otravný, zvlášť pokud jste byli zvyklí na jeho rychlé odezvy a hbitou funkci. Naštěstí existují opravné prostředky.
Častým důvodem je paměťové zatížení a aplikace běžící na pozadí. Díky několika praktickým aplikacím si můžete pomoci i u starších telefonů.

Pročistěte svá data pomocí správného správce souborů

Jedna z nejkrásnějších věcí na novém smartphonu je pořádek v jeho souborech. Zpravidla v jeho paměti nenajdete žádné odpadky a soubory, které nikdo nepotřebuje. Za rok to ovšem vypadá zcela jinak. Operační paměť je přesycená hromadou dat, ve složce downloadu je chaotická změť souborů, desetitisíce obrázků z WhatsApp už se nemají kam ukládat a dříve odinstalované aplikace zanechávají v paměti datové smetí.

V takových případech se mohou hodit aplikace Files od Googlu a Mi File Manager, které obsahují funkce pro snadné čištění smartphonu. Odstraníte jimi soubory z operační paměti nebo staré nepotřebné instalační soubory. Pomocí Files od Googlu můžete také odstranit fotografie, které jste už delší dobu neprohlíželi. V jeho prostředí si je můžete znovu prohlédnout a označit ty, které chcete odstranit. Právě fotografie a videa zabírají často tu největší kapacitu a jejich úklidem si uvolníte několik gigabytů paměti. Obvykle váš telefon poběží hned mnohem plynuleji.

Nejlepší správci souborů pro Android

Files od Googlu - Android dobrý
Nový správce souborů od Googlu, který nabízí komfortní práci s daty. stáhněte si
Mi File Manager - Android dobrý
S aplikací pro Android Mi File Manager z dílny Xiaomi je práce s daty na smartphonu dětskou hračkou. stáhněte si

 

Chvění úvodní obrazovky? Zde jsou tipy na nejlepší lounchery

Mnoho předem instalovaných launcherů (úvodních obrazovek se základními ovládacími prvky a aplikacemi) je těžkopádných a zpomaluje telefon. Systémové aplikace ovšem bez root oprávnění neodinstalujete, to je zvlášť nepříjemné. Zde může být řešením jednoduchá instalace a přepnutí na jiný launcher a ten předinstalovaný už nadále nepoužívat.

Zvlášť rychlé jsou dvě populární aplikace: Nova Launcher a Microsoft Launcher. Obě nabízí velké množství nastavení a rozšíření. Pokud chcete mít na své obrazovce opravdu šik vzhled, připomínající telefony Google Pixel, měli byste zauvažovat o Rootless Pixel Launcheru.

Nova Launcher - Android velmi dobrý
Nova Launcher je alternativní launcher pro Android, který nabízí mnoho možností přizpůsobení. stáhněte si
Microsoft Launcher dobrý
Microosft Launcher přináší vzhled Windows 10 na telefon s Androidem. stáhněte si
Rootless Pixel launcher dobrý
S bezplatným Rootlesss Pixel Launcherem získáte pro svůj smartphone vzhled Android Orea. stáhněte si


Greenify: blokování nepoužívaných aplikací

Na každém smartphonu denně běží na pozadí několik aplikací aniž by si toho uživatelé všimli. Stále ovšem zatěžují paměť a tím i zpomalují smartphone. Kromě toho s časem klesá i kapacita baterie. Aplikace, které v danou chvíli nepotřebujete a nepoužíváte, by na pozadí rozhodně neměly běžet.

V takovém případě může pomoci aplikace Greenify. Ta nabízí různé přednastavené režimy, které vám pomohou dle vašeho přání s různou úrovní blokovat aplikace běžící na pozadí. Zvolené aplikace můžete i zcela vypnout. To vám ušetří akumulátor i RAM, a tím navrátíte svému telefonu ztracenou hbitost.

Greenify - Android dobrý
Vyšší rychlost, menší spotřeba baterie: S bezplatnou aplikací Greenify optimalizujete výkon vašeho smartphonu. stáhněte si

 

CCleaner: řešení jedním klikem 

Kdo nechce sám čistit paměť a úložiště svého telefonu a obvykle upřednostňuje rychlé řešení, může krátkodobě využít CCleaner pro Android. Aplikace nabízí celou řadu funkcí pro údržbu akumulátoru, RAM a paměťové úložiště telefonu. Zvlášť praktická je funkce pro třídění aplikací dle výkonové náročnosti. To vám do budoucna usnadní rozhodování, které aplikace byste měli používat méně často.

CCleaner pro Android dobrý
Stáhněte si finální verzi: Známý PC "čistič" CCleaner je k dispozici ve verzi pro Android. stáhněte si

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení