Menu

Ještě donedávna nemyslitelné: Microsoft ve Windows nabídne bezplatnou VPN

02.05.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Ještě donedávna nemyslitelné: Microsoft ve Windows nabídne bezplatnou VPN

Ještě donedávna nemyslitelné: Microsoft ve Windows nabídne bezplatnou VPN | foto: geralt/Pixabay

Microsoft vstupuje na trh poskytovatelů VPN. Ve spolupráci se společností Cloudflare poskytne ve Windows integrovanou službu VPN, kterou půjde aktivovat prostřednictvím prohlížeče. První uživatelé si to už mohou vyzkoušet.

Využívání VPN pro připojení k internetu roste. Služby umožňují bezpečné surfování ve veřejných Wi-Fi sítích, skrývají vlastní IP adresu a pomáhají přistupovat ke streamovacím službám, které jsou omezené jen pro některé regiony. Obvykle jsou služby VPN poskytované za poplatek, ale existuje mnoho nabídek zdarma.

Nyní se do segmentu VPN pouští i Microsoft. V současné době testuje funkci, která se nazývá "Zabezpečená síť". Lze ji jednoduše aktivovat a má umožnit bezpečné surfování v prohlížeči Edge. Služba je od amerického poskytovatele Cloudflare.

Nejde o plnohodnotnou VPN a objem dat je omezen na 1GB

microsoftvpn

"Secure Network" není klasickou službou VPN se všemi běžnými funkcemi, spíš je to proxy pro surfování na internetu. | Zdroj: Microsoft

Microsoft vůbec nepoužívá termín "VPN". Funkce se prozatím nazývá "Secure Network" (Bezpečná síť) a někteří uživatelé si ji už mohou v prohlížeči Edge aktivovat. Na informační stránce Microsoftu je výslovné upozornění, že se jedná pouze o preview, a je tedy k dispozici pouze vybraným uživatelům.

Bezpečnou síť lze v prohlížeči Edge používat pouze k surfování na internetu a už nyní je jasné, že se nemůže jednat o skutečnou VPN, protože ta by chránila i provoz ostatních programů v celém systému. Chybí také výběr země. Nemůžete například získat IP adresu z jiného místa, abyste mohli sledovat americký Netflix. Navíc je zde poměrně přísný limit pro objem dat. Měsíčně je k dispozici zdarma pouze 1 GB.

Účelem novinky je zvýšit surfování prostřednictvím prohlížeče Edge. Microsoft k tomu uvádí následující body:

Šifrované připojení: šifrování internetového připojení se provádí z důvodu vyšší ochrany před online hrozbami. Při návštěvě webových stránek na nezabezpečeném protokolu HTTP je také přesměrován provoz přes šifrovaný proxy server Cloudflare.

Ochrana před sledováním: proxy server HTTPS je určen k dodatečné ochraně uživatelů před sledováním, například u poskytovatelů služeb, které shromažďují informace o uživatelích.

Skrytí IP adresy: prostřednictvím Bezpečné sítě uživatelé získají IP adresu, která má ztížit cílené zaměření reklamy a sledování.

Bezplatné používání: po přihlášení do Edge prostřednictvím účtu Microsoftu je každý měsíc k dispozici 1 GB provozu zdarma.

Ochrana dat a další funkce

microsoftvpn-1

V rámci bezplatného používání služby je měsíčně k dispozici pouze 1 GB dat. | Zdroj: Microsoft

Cloudflare také přidává o službě několik informací. Vysvětluje, že se zaměřuje na ochranu surfování a že není jejím cílem obcházet regionální blokace. Cloudflare zaznamenává skutečnou IP adresu uživatele, cílové adresy včetně použitých portů, časové značky a další identifikační charakteristiky, které přenáší Edge. Tato data by měla být po 25 hodinách zcela odstraněna.

K datům o prohlížení by neměly mít přístup třetí strany a Cloudflare také dodává, že obsah by neměl být filtrován. Microsoft vysvětluje, že se připojení k Bezpečné síti ukončí spolu se zavřením prohlížeče. Pokud je Edge znovu otevřen, musí být spojení opět ručně navázáno.

Přísný limit 1 GB dat pro bezplatné používání sítě by neměl být definitivní. Dá se očekávat, že Microsoft přidá další objem, nabídne možnosti nákupu nebo limit navýší uživatelům s účtem Microsoft 365.

Opera nabízí zabudovanou VPN už dávno

Svou nabídkou novinka od Microsoftu silně připomíná možnost, kterou má prohlížeč Opera zabudovanou už řadu let. Také zde se "Surfovací VPN" snadno aktivuje. A i v tomto případě se nejedná o plnohodnotnou službu VPN, ale pouze o surfovací proxy.

Na výběr je alespoň několik různých míst, není zde limit objemu dat pro bezplatný provoz.

Lepší alternativy bezplatných VPN

Kdo se porozhlíží po bezplatné VPN, nemusí čekat a spoléhat pouze na Microsoft. Existuje spousta dalších variant, i když mají svá různá omezení. Jednou z vhodných služeb je švýcarská PrivadoVPN, která v bezplatném režimu nabízí datovou kapacitu až 10 GB/měsíčně.

"Secure Network" od Microsoftu není skutečná VPN. Přesto může být pro mnoho uživatelů funkce proxy zajímavá. V současnosti je k dispozici pouze jako Preview pro vybrané uživatele. S bezplatným limitem datového objemu 1 GB je Microsoft poměrně skromný.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení