Pořádek v Chromu, Firefoxu a dalších prohlížečích: tři jednoduché tipy pro úklid v browseru
Každý uživatel, který tráví hodně času surfováním na internetu, produkuje nejen datové smetí,…
Jízdní řády a zpoždění PID na Mapách Google | foto: CHIP
Cestující si nyní mohou na mapách Google vyhledat spojení v celé síti Pražské integrované dopravy (PID), nově i včetně vlaků a informací o mimořádnostech. Vyhledávač spojení Googlu navíc umí informace o mimořádnostech a zpožděních započítat i do samotného plánování trasy a může vám tak navrhnout alternativu.
Organizace ROPID ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy a dalšími partnery připravila na přelomu roků hned několik novinek v oblasti dopravních informací. Cestující si nyní mohou na mapách Google vyhledat spojení v celé síti Pražské integrované dopravy, nově i včetně vlaků a informací o mimořádnostech na všech linkách v síti PID. V odjezdech autobusových linek soukromých dopravců se pak začínají objevovat informace o aktuálních zpožděních spojů. Data o jízdních řádech jsou zároveň dostupná veřejně každému, objevují se tak i v mnoha dalších aplikacích, například v mapách nebo mobilní aplikaci od Seznamu.
„Pražská integrovaná doprava je tak prvním systémem v ČR a jedním z mála dopravních systémů ve střední Evropě, který poskytuje aktuální reálná data o provozu ve strojově čitelném formátu,“ informuje ředitel ROPID Petr Tomčík.
„Základem je soubor s jízdními řády, který poskytujeme ve formátu GTFS, který je asi nejvyužívanějším otevřeným formátem popisujícím jízdní řády. Při jeho tvorbě jsme vyšli z datového formátu, který publikuje Dopravní podnik hl. m. Prahy, a vylepšili jej o další důležité funkce, jako jsou jízdní řády vlaků nebo informace o ceně jízdného. Po domluvě s DPP jsme použili tento vylepšený datový zdroj i na mapu Google,“ popisuje Zbyněk Jiráček, specialista ROPID na problematiku otevřených dat.
Díky napojení na databázi mimořádných událostí v provozu, kterou společně využívají dispečinky ROPIDu a Dopravního podniku hl. m. Prahy, též publikujeme tzv. „realtime“ data o aktuálním provozu v podobě textových upozornění u dotčených linek (tzv. „travel alerts“), takže cestující plánující si svou cestu je v případě mimořádnosti upozorněn, že na jeho trase hrozí problémy.
Autobusové linky soukromých dopravců, které jsou zapojeny do dispečerského systému ROPIDu (tj. zejména příměstské linky), zobrazují nyní i přímo v mapách aktuální zpoždění. Co se týká vlaků a linek tramvají a autobusů Dopravního podniku, jejich data o polohách vozidel teprve integrovat budeme. U vlakových linek máme již dnes data o polohách k dispozici pro účely dispečinku, jsou však ve velmi odlišném formátu a jejich zpracování ještě nějaký čas potrvá. Ohledně poloh vozů Dopravního podniku pak čekáme, až dopravce tato data uvolní.
Hlavními uživateli dat v mapách Google jsou především turisté, kteří nepoužívají lokální aplikace a své trasy si plánují na mapách. Ti mohou nyní těžit z nově dostupných informací a být na svých cestách upozorněni na problémy.
Nová data nicméně mohou být zajímavá i pro místní uživatele prostředků PID, kteří dnes využívají převážně služeb celostátní aplikace IDOS. Zatímco zpoždění již dnes v IDOSu zjistíte, upozornění na problémy na trase nebo na neodjetí spoje v něm prozatím nenajdete. Vyhledávač spojení Googlu navíc umí informace o mimořádnostech a zpožděních započítat i do samotného plánování trasy a může vám tak navrhnout alternativu.
Každý uživatel, který tráví hodně času surfováním na internetu, produkuje nejen datové smetí,…
Microsoft postupně vylepšuje možnosti úpravy vzhledu Windows 10. Uživatelé si tak mohou stále…
V nejnovější verzi svého mobilního operačního systému Google přidal k nabídce vypínacího…
V Androidu 11 došlo k přemístění ovládacích prvků aplikací pro přehrávání multimédií: v čem…