Menu

Konec Lightningu? Nové nařízení Evropské komise by mohlo hodně změnit iPhony

19.08.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Konec Lightningu? Nové nařízení Evropské komise by mohlo hodně změnit iPhony

Konec Lightningu? Nové nařízení Evropské komise by mohlo hodně změnit iPhony | foto: Pexels/Pixabay

Uživatelé iPhonů dosud museli k nabíjení svých smartphonů vždy používat vlastní konektor Lightning společnosti Apple, pokud nepřešli na bezdrátové nabíjení. Nový zákon by tomu mohl brzy učinit přítrž.

Podle nového nařízení by do budoucna všechny chytré telefony měly být vybaveny rozhraním USB-C. To už nyní používají téměř všechna nová zařízení se systémem Android. Podle zprávy agentury Reuters plánuje Evropská komise už v příštím měsíci přijmout nový zákon. Jeho cílem je povinnost pro všechny výrobce zavést jednotný standard nabíjecích kabelů pro nové chytré telefony a další mobilní zařízení.

Vzhledem k tomu, že většina výrobců zařízení se systémem Android, jako je například Samsung, Huawei a mnoho dalších, se už spoléhá především na porty USB-C, nové nařízení by se dotklo především společnosti Apple. Její iPhony a iPady se nabíjejí přes vlastní port Lightning.

iPhony: bude se muset Apple vzdát svého portu Lightning?

lightning

Konektory Lightning, které používá pro drátové propojení svých zařízení Apple, by už brzy mohly být minulostí. | Zdroj: kewei0219/Pixabay

Komise poprvé upozornila na problematiku nabíjecích kabelů už před více než deseti lety. V rámci dobrovolného závazku se 14 výrobců – včetně společnosti Apple – dohodlo na jednotném standardu pro napájecí adaptéry mobilních telefonů. Pokud jde o zdířky v chytrých telefonech a tabletech, z několika desítek typů, které kdysi existovaly, zůstaly tři: USB-C, Lightning od společnosti Apple a Micro-USB, který býval standardem v chytrých telefonech se systémem Android, ale nyní se vyskytuje spíše jen v levných zařízeních.

Jedním z cílů další standardizace je zamezit plýtvání. V roce 2020 Parlament EU upozornil, že nabíječky ročně vyprodukují 51 000 tun elektroodpadu.

Evropská komise už v červenci potvrdila, že návrh na jednotné konektory pro nabíjení mobilních telefonů bude předložen na začátku podzimu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení