Menu

Kosmická loď Applu je hotová

23.02.2017 17:46 | Josef Mika + Přidat komentář
Kosmická loď Applu je hotová

Kosmická loď Applu je hotová | foto: CHIP

Zhruba tři roky a 5 miliard dolarů obětoval Apple na výstavbu svého nového kancelářského komplexu. První zaměstnanci nejdražší technologické firmy světa se budou brzy stěhovat do nového obrovského sídla v Silicon Valley.

Areál Applu je téměř hotový

Původně se měla nová budova Applu otevřít už konec roku 2016. Interně se nové sídlo často označuje jako „Apple Spaceship" - opticky totiž skutečně připomíná futuristickou kosmickou loď. Přestěhování více než 12 tisíc zaměstnanců bude trvat déle než půl roku, během léta budou ještě navíc pokračovat práce na „Areálu 2“ a venkovních prostorách. To oznámil Apple tuto středu.

Sál pojmenovaný po Stevu Jobsovi

Nový komplex ve městě Cupertino by se měl nazývat Apple Park. Sál nacházející se uprostřed pozemku, který pojme přibližně 1000 lidí, by měl být pojmenovaný po v roce 2011 zesnulém zakladateli Applu „Steve Jobs Theatre“. Sám Jobs, již tehdy svou pokročilou chorobou značně limitovaný, se v jednom ze svých posledních veřejných vystoupení před městskou radou Cupertina v roce 2011 silně vyslovil pro podporu tohoto mamutího projektu. V sále Steva Jobse by měly být vystaveny myšlenkové koncepty budoucích zařízení Apple.

Náklady odhadovány na 5 miliard dolarů

Kruhová hlavní budova patří se svou rozlohou více než 260 tisíc m2 k největším na světě. Odhaduje se, že náklady dosáhnou až pěti miliard dolarů. Budova je prakticky celá ze skla, na střeše se nachází přes 65 000 m2 solárních panelů, které se starají o zásobování areálu elektrickou energií. Kromě toho se na pozemku nachází i centrální elektrárna. Díky přirozenému proudění vzduchu chce Apple topit v budovách jen 3 měsíce v roce. Systém této ventilace je prastarý – používali ho už v egyptských pyramidách.

Apple bude mít pro dopravu v rámci kampusu k dispozici 1000 jízdních kol, auta budou parkovat v obrovské podzemní garáži. Vítány budou samozřejmě elektroauta – pro ně tu bude k dispozici 300 dobíjecích stanic.

kampus1

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení