Menu
CHIP Speedtest

Novinky v Ubuntu 20.04: optický update a výrazně delší podpora

06.04.2020 13:00 | Jiří Palyza
Novinky v Ubuntu 20.04: optický update a výrazně delší podpora

Procesy vývoje Ubuntu a Windows 10 jsou si mnohem podobnější, než bychom čekali. Nová verze je k dispozici dvakrát ročně a můžete ji zkoušet dlouhou dobu.

Na rozdíl od Windows 10 Ubuntu přísně dodržuje svůj vlastní plán vydání. Nyní je ke stažení beta verze Ubuntu 20.04.

Verze Ubuntu 20.04 přichází jako jarní update oblíbené verze Linuxu, který doposud od podzimního updatu byl (a stále je) k dispozici ve verzi 19.10. S kódovými jmény si vývojáři příliš hlavu nelámou a aktuální verzi 20.04 nazvali Focal Fossa. (Fossa je druh místní divoké kočky, žijící na Madagaskaru.)

Stáhněte si: Ubuntu 20.04 beta

ubuntu-logo

Ubuntu (64bitový) beta 20.04

CHIP hodnotí Dobrý

Fanoušci Linuxu Ubuntu si mohou stáhnout beta verzi 20.04. Podobně jako u jiných beta verzí může i tato stále obsahovat některé chyby.

Stáhněte si

Živý provoz nebo spouštění ve Virtual Boxu

ubuntu20-1

Testujte bezpečně: Ubuntu lze snadno vyzkoušet v živém režimu nebo ve VirtualBoxu.

Zkušební režim Ubuntu je obzvlášť příjemný. Stačí si jen stáhnout image operačního systému a zapsat ho jako bootovací systém na USB disk. Například s pomocí programu Rufus ve Windows je to velmi snadné. Pak lze na počítači otestoval Linux Ubuntu v živém režimu, tedy bez nutnosti instalace pouze spuštěním z USB. Alternativně si lze Ubuntu vyzkoušet i ve VirtualBoxu.

Stáhněte si: VirtualBox

virtualbox-logo

VirtualBox 6.1.4

CHIP hodnotí Velmi dobrý

VirtualBox je open source nástroj, který můžete použít pro spouštení jiných operačních systémů ve virtuálním prostředí na vašem PC, např. Linux Ubuntu na Windows.

Stáhněte si

Vydání LTS s dlouhou podporou

ubuntu20-2

Ubuntu 20.04 přináší pětiletou podporu, společnosti získají za příplatek prodloužení na 10 let.

Ubuntu vydává každé dva roky tzv. Long Term Support Release, připravena je nyní verze 20.04, která má prodlouženou podporu na dobu pěti let. Společnosti si podporu dokonce mohou prodloužit, za příplatek až na 10 let. Vydání LTS je zvlášť vhodné pro uživatele, kteří kladou extra důraz na stabilní systém.

Novinky v Ubuntu 20.04

ubuntu20-3

Témata a ikony mají v Ubuntu 20.04 svěží vzhled.

Ubuntu provádí svá vylepšení jen v menších krocích a proto nejsme svědky častého a jednoduchécho uvádění novinek. To platí zvlášť u verzí LTS, kde musí vzhledem k prodloužené podpoře vývojáři udržovat všechny funkce po dobu pěti let. Proto jsou některé novinky pouze kosmetické povahy.

Nové téma: jsou samozřejmě k dispozici nové tapety a použitý Gnome 3.36 mění barevné schema. Namísto zelené a oranžové přichází na řadu fialová jako preferovaná barva na pozadí. Složky ve Správci souborů mají také nový vzhled. Pokud chcete, můžete si Ubuntu jednoduše přepnout ze standardního zobrazení do světlého nebo tmavého režimu pomocí nastavení.
Aplikace Amazon odstraněna : mnoho let byla v Ubuntu k dispozici předem instalovaná aplikace Amazon. Bylo snadné ji odstranit, ale samotná její existence mnoha uživatelům lezla na nervy. Ve verzi Ubuntu 20.04 aplikace z instalačních obrazů mizí.
Zrychlené nástroje: systémové nástroje, jako je např. kalkulačka nebo přehled log souborů jsou v Ubuntu 20.04 rychlejší
Přihlašovací a zamykací obrazovka: Gnome 3.36 také opravuje přihlašovací a zamykací obrazovku. Obou změn si okamžitě všimnou tradiční uživatelé Ubuntu.
Méně vyrušování: oznámení jsou jednoduše odpojena pomocí nového přepínače, aby při práci nerušila.
Rychlejší VPN: ačkoliv Ubuntu doposud nepoužívá jádro 5.6 s integrovaným Wireguardem, do použitého jádra je zpět zaveden nový VPN protokol. Můžete se tak těšit na rychlejší VPN v Ubuntu 20.04.
Softwarové updaty: Ubuntu 20.04 samozřejmě také obsahuje aktualizovaný software, jako např Kernel 5.4, Firefox 74 nebo LibreOffice 6.4.22.

Důležitá aktualizace Ubuntu

Ubuntu nepředvádí žádnou velkou show, to se ale od operačního systému snad ani neočekává. LTS Ubuntu 20.04 by především mělo být stabilní a bezpečné. Přesto si povšimnete optických vylepšení, aktualizovaného softwaru a několika drobných inovací. Aktuálně si můžete vyzkoušet beta verzi, finální verze je naplánována na 23. dubna.

Mohlo by vás také zajímat: nový linux tails přináší dlouho očekávanou funkci


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.


Komerční sdělení