Menu

Stále více se podobá Photoshopu: povedený update pro bezplatný GIMP

26.02.2020 08:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Stále více se podobá Photoshopu: povedený update pro bezplatný GIMP

Stále více se podobá Photoshopu: povedený update pro bezplatný GIMP | foto: CHIP

GIMP je jedním z nejpopulárnějších nástrojů pro úpravu obrázků. Není divu. Software s otevřeným zdrojovým kódem je zdarma a je dobrou alternativou k drahým nástrojům, jako je Photoshop.

Nyní program získal aktualizaci, která mimo jiné napodobuje oblíbenou funkci Photoshopu. Bezplatný obrázkový editor GIMP se znovu objevil ve verzi 2.10 a hned přidal aktualizaci na verzi 2.10.18. Samozřejmě nenabízí takový ohňostroj inovací, jako u verze 2.10. Největší změnou byla integrace nového grafického enginu GEGL (Generic Graphics Library), který je zodpovědný za kompletní zpracování obrazu. GIMP 2.10.18 nyní nabízí některé už dlouho očekávané funkce, které vylepšují především uživatelské rozhraní.

Stáhněte si bezplatný GIMP

gimp-logo

GIMP 2.10.18

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Dříve čistě linuxový program pro zpracování obrazu Linux GIMP je nyní k dispozici ke stažení v aktualizované verzi pro Windows.

Stáhněte si

GIMP 2.10.18: automatické seskupování nástrojů

gimp1

Nástroje přehledně uspořádané v logických skupinách pomohou uživatelům v orientaci v grafickém rozhraní programu.

Uživatelé Photoshopu znají tuto funkci už roky: na panelu nástrojů můžete snadno provést jejich sdružování do skupin. To už je nyní v GIMP také možné a používá se i ve standardním nastavení.

Panel nástrojů je nyní o něco přehlednější a především uživatelé, kteří přecházejí z jiných obrázkových editorů, by měli být schopni díky logickému seskupení rychle najít co potřebují. Pokud by se vám aktuální skupiny nástrojů nelíbily, můžete je v nastavení změnit nebo deaktivovat.

Kromě toho byly přepracovány posuvníky, které se používají například pro nastavení vlastností štětce, a nově zabírají méně místa. V základní výbavě uživatelé ocení i nové téma s vysokým kontrastem a nový 3D nástroj pro prostorové transformace. Všechny nové funkce najdete v oficiálním dokumentu změn.

Reprodukce jakéhokoliv vzoru

gimp2

GIMP 2.10.18: nový ofsetový nástroj pro opakované vzory.

Pomocí nového ofsetového nástroje můžete relativně snadno přesouvat jednotlivé pixely a vytvářet opakovatelné vzory. Jednoduše klikněte na canvas a přesuňte vrstvu. Filtr lze aktivovat kombinací kláves [Ctr]+[Shift]+[O].

Nezapomeňte aktualizovat

GIMP 2.10.18 je praktická aktualizace, která opravuje chyby, ale také přináší nové funkce. Předpokladem je její úspěšné provedení, které by si uživatelé GIMPu neměli nechat ujít.

Mohlo by vás také zajímat: Paint.NET je stále lepší

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení