Menu
CHIP Speedtest

Test: Ballista Trinity + Aegis

28.10.2015 13:29 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Test: Ballista Trinity + Aegis

Spíše než s herním audio příslušenstvím si značku AverMedia spojujeme s TV tunery pro počítače a smartphony.  Ovšem časy se mění.

AverMedia se nyní soustředí především na výbavu pro hráče počítačových her. Horkou novinkou v nabídce jsou reproduktorové sestavy řady Ballista a mikrofon Aegis.

Vyzkoušeli jsme reprosoustavu Ballista Trinity, která je se svými 77 watty nejvýkonnějším ze tří nabízených modelů. I tento nejvýkonnější (a nejdražší) model přitom stojí velmi rozumných 3 500 korun. Za tuto cenu dostanete masivně zpracovaný subwoofer s 6,5palcovým basovým reproduktorem a dva kompaktní dvoupásmové satelity, jejichž plastové tělo skrývá středový reproduktor a keramicko-kovový výškový měnič. Zapomenout nesmíme ani na ovládací panel s konektory na připojení reproduktorů a zvukového vstupu na zadní straně a ovladači přehrávání na straně přední. Design všech součástí reprosoustavy dává znát orientaci na hráče, ale není přehnaně agresivní ani pro běžný pracovní stůl. Musíme jen zalitovat, že si reprosoustava neporadí s jiným než analogovým zdrojem zvuku, což je ovšem daní za její nízkou cenu. Užitečné jsou naopak konektory pro připojení sluchátek, mikrofonu a dalšího zvukového vstupu (třeba ze smartphonu) na přední straně, kde se nacházejí i potenciometry pro korekci výšek a hloubek. Dále je zde ještě přepínač vstupů, které můžete použít celkem tři. Vyvážení sterea lze nastavovat pouze softwarově. Jelikož má Ballista Trinity pouze analogové vstupy, odpadá instalace nových ovladačů do počítače a zvuk či DSP efekty můžete korigovat pouze prostřednictvím nastavení zvukové karty vašeho počítače.

Pokud hádáte, že bude zvuk herní reprosoustavy pořádně hutný, aby mohly výbuchy otřásat celou místností, Ballista Trinity vás nezklame. Rozsah reprosoustavy je velmi široký, takže zvládne silné výbuchy, pomůže vám zorientovat se v prostoru přestřelky a nepřeslechnete ani lámání větviček při plížení nepřátel lesem. Umí toho ale ještě mnohem více. Jestliže to nepřeženete s nastavením hloubek, přehraje reprosoustava velmi svěže a příjemně i hudbu jakéhokoli žánru, přičemž si troufáme říci, že její zvuk je na úrovni výrazně dražších reprosoustav. I při velmi vysoké hlasitosti je zvuk čistý, bez zkreslení a přehnaného dunění subwooferu. Při testování jsme byli opravdu velmi překvapeni, jak Ballista Trinity hraje. Pokud se ale vrátíme ještě ke zvukům přestřelek a tankových bitev, musíme zmínit další důležitou funkci reprosoustavy, kterou je tzv. Assasin Mode. Tento mód se aktivuje tlačítkem na horní straně ovládacího panelu a zajistí celkové ztišení reprodukce zvuku, při zachování jeho dynamického rozsahu. Assasin Mode se tedy hodí například při hraní v noci, nebo ve specifických hrách, kdy je třeba potlačit celkovou hlučnost hudebního doprovodu, aby vynikly konkrétní zvuky. Samozřejmě lze tento režim využít třeba i při přehrávání filmů v nočních hodinách, kdy nechcete příliš rušit své okolí.

Dalším nezbytným doplňkem hráčů je kvalitní mikrofon. AVerMedia jej nabízí v podobě masivního modelu Aegis, vybaveného dvěma vysoce citlivými kondenzátorovými mikrofony, ovladačem hlasitosti a velkým tlačítkem pro okamžité ztišení mikrofonu. K počítači se Aegis připojuje prostřednictvím USB rozhraní, přičemž je třeba nejdříve doinstalovat příslušné ovladače. Jedině pak lze totiž projít kalibračním procesem, při kterém mikrofon optimalizuje snímání hlasu podle vzdálenosti od uživatele a úrovně okolního hluku. Zvuk lze dále upravovat vestavěným DSP procesorem, který lze ovládat přepínačem na mikrofonu. Při našich testech snímal mikrofon hlas jasně a čistě a dokázal účinně odfiltrovat okolní ruchy. Výborně se hodí i na telekonference prostřednictvím Skypu či Hangouts, pokud jej ovšem nebudete používat příliš intenzivně, jedná se o celkem drahý doplněk.

aeg

Herní příslušenství AVerMedia nás hned při prvním setkání oslovilo opravdu pozitivně a můžeme jej doporučit i uživatelům, kteří hrají hry spíše výjimečně, ale o to raději si poslechnou kvalitně reprodukovanou hudbu, nebo ocení kvalitní snímání svého hlasu při tele- a videokonferencích. 

KONFIGURACE REPRODUKTORŮ

2.1

VÝSTUPNÍ VÝKON

77 W (subwoofer 48 W, satelity 14,5 W na kanál

FREKVENČNÍ ROZSAH

35–20 000 Hz

VSTUPY/VÝSTUPY

RCA + 3,5mm jack + 3,5mm jack AUX, mikrofon (3,5 mm jack) / 3,5 mm jack sluchátka

ROZMĚRY A HMOTNOST (SUBWOOFER/SATELITY/OVLÁDACÍ PANEL)

25 × 23 × 28 cm, 3,3 kg / 8 × 19 × 10 cm, 0,8 kg / 5 × 21 × 15 cm, 0,7 kg

CENA

cca 3 500 Kč

 

Hodnocení: výborný (1,3)

 

VÝBAVA

2 vysoce citlivé kondenzátorové mikrofony, DSP

ROZHRANÍ

USB 2.0

FREKVENČNÍ ROZSAH

50–20 000 Hz

ROZMĚRY A HMOTNOST

10 × 10 × 4 cm, 130 g

CENA

cca 2 600 Kč

 

Hodnocení: velmi dobrý (1,2)

 


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení