Tip: jak vyčistit mobil od největších žroutů paměti – skoncujte s nepotřebnými soubory
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Test: Huawei P60 Pro – opět fotografický mág | foto: Michal Bareš, Chip
Málokterá řada mobilních telefonů je tak legendární jako modely Huawei P. Historicky nabízí jedny z nejlepších fotoaparátů a uvedení nových modelů vždy posunulo mobilní fotografii o kus dál.
Od rány, která postihla Huawei v podobě zákazu používání amerických technologií včetně služeb Google, ztratil tento výrobce výrazně podíl na trhu, ale to neznamená, že z technického hlediska jsou jeho telefony horší. Ještě před evropskou premiérou jsme měli možnost otestovat nejnovější přírůstek s označením P60 Pro.
Pohled na specifikace a výbavu jasně přiřazuje telefon do nejvyšší vlajkové třídy. Výkon má na starosti procesor Snapdragon 8+ Gen1, ne tedy nejnovější verze Snapdragon 8 Gen2, ale zařízení se musí z výše uvedených důvodů obejít bez provozu v 5G sítích. Výkon SoC je však i tak perfektní a v kombinaci s 8 GB RAM běží prostředí EMUI 13.1 naprosto plynule a hladce. V benchmarku PCMark jsme sice naměřili jen 11 841 bodů, ale to je dáno spíše špatnou optimalizací, v herním testu GFX-Bench Manhattan jsme zaznamenali výborných 110 fps.
Prémiovou třídu prozrazuje kromě krásného LTPO OLED displeje a perfektního fotoaparátu i výbava v podobě reverzního bezdrátového nabíjení a nejvyšší třídy odolnosti proti vodě a prachu. Na vysoké úrovni je i zpracování telefonu a použité materiály.
Huawei P60 Pro má atraktivní a originální perleťová záda, foto: Michal Bareš, Chip
Námi testovaná verze Rococo Pearl měla záda s atraktivním perleťovým vzorem, díky kterému na nich nejsou vidět otisky prstů. Podle výrobce je vrstva zad originální a u každého telefonu jiná.
Huawei P60 Pro patří s displejem o úhlopříčce 6,67” a hmotnosti 201 gram spíše k menším zařízením, alespoň tak v ruce působí. Samotný displej produkuje parádní obraz s vysokým rozlišením 2 700 x 1 220 bodů a proměnlivou obnovovací frekvencí v rozsahu 1 - 120Hz . Jeho hlavní výhodou je kombinace výborného obrazu se 100% krytím barevného prostoru DCI-P3, vysoké svítivosti a úsporného provozu.
Přestože je displej díky vysokému maximálnímu jasu pohodlně čitelný i na přímém slunci, spotřeba LTPO panelu s proměnlivou obnovovací frekvencí je v porovnání s běžnými OLED displeji nižší.
Vynikající LTPO OLED displej telefonu Huawei P60 Pro, foto: Michal Bareš, Chip
V laboratoři jsme displeji naměřili maximální svítivost na úrovni 1 072 cd/m2 a šachovnicový kontrast 153:1. To jsou výborné hodnoty, ale na nejmodernější displeje od Samsungu nebo Xiaomi přeci jen něco světelnosti chybí. To ale neznamená, že obsah displeje není na přímém slunci dobře čitelný.
O nevýhodách chybějící podpory Google Mobile Services jsme již mnohokrát psali, Huawei má proti tomu nasazen vlastní obchod s aplikacemi, případně lze stahovat a instalovat APK soubory pomocí vyhledávače Pearl. Chybí však několik aplikací, na které jsou uživatelů telefonu s Androidem zvyklí.
Samozřejmě jde o aplikace jako Google Fotky nebo YouTube. Ty lze do telefonu nově dostat pomocí aplikace GBox, která funguje o mnoho lépe než starší GSpace. Narozdíl od něj totiž na uživatele nevyskakují každou chvíli reklamy a na plochu telefonu lze uložit i ikony pro přímý přístup k těmto službám. Chyběl jen Obchod Play.
Aplikace GBox otevírá Huawei P60 Pro vybrané služby Googlu, foto: snímek obrazovky Huawei P60 Pro
Na telefonu samozřejmě nelze provozovat žádné aplikace nebo hry, které komunikují přímo s Google Pay. Aplikaci GBox jsme používali celou dobu testování telefonu a nezaznamenali jsme žádné problémy ani výraznější zpomalení chodu provozovaných aplikací.
Hlavní položkou výbavy je nejen u smartphonů řady Huawei P fotoaparát. Kvalita fotografií telefonů Huawei P je už od modelu P9 Pro legendární, takže jsme byli hodně zvědaví, jestli po rozlučce s Leicou dokáže Huawei přijít ještě s něčím lepším. A přesto jsme byli překvapeni.
Prominentní objektiv hlavního snímače Huawei P60 Pro, foto: Michal Bareš, Chip
Na zádech je trojice snímačů a tomu hlavnímu je vyhrazen doslova obří prostor, i když je to do značné míry pouze estetická záležitost, díky které zařízení víc připomíná klasický fotokompakt. Vedle něj jsou pak symetricky umístěné dva další objektivy 48Mpx optického ultrazoomu a 13Mpx ultraširokoúhlého fotoaparátu.
Hlavní snímač má rozlišení 48 Mpx a má proměnlivou slonu F1.4-F4.0 s optickou stabilizací. Clonu lze měnit po deseti krocích a světlo, které propouští dopadá přes řadu čoček na RYYB senzor. Kvalita snímků z hlavního senzoru je bombastická a prakticky nezáleží na množství okolního světla.
Fotoaparát si vede skvěle jak venku za dne, tak na večerních ulicích nebo při nočním focení. Potěšilo nás, že i za slabého světla fotoaparát nejen celkově prosvětlí snímanou scénu, ale perfektně dodržuje gradaci stínů, takže rozpoznatelné jsou i tmavší detaily umístěné vedle světelných zdrojů. Tradičně perfektní je i kvalita portrétních fotografií.
Nadšeni jsme byli i teleobjektivem, který nabízí 3,5násobný optický zoom s optickou stabilizací, přičemž vzdálené objekty lze dále přiblížit za pomoci digitálního zoomu a do cca 20násobného přiblížení jsou fotografie použitelné.
Huawei P60 Pro se dobře drží v ruce, foto: Michal Bareš, Chip
Skvělá zpráva je, že i se zoomem lze pořizovat fotky za večerního osvětlení. Ultraširokoúhlý snímač s 13Mpx rozlišením pracuje také velmi dobře. Přední selfie kamera produkuje rovněž vynikající snímky. Výběr z fotografií si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.
Během testu se Huawei P60 Pro ukázal jako typický jednodenní smartphone, který při běžném intenzivnějším používání a častém fotografování večer spočine v nabíječce s cca 40 procenty zbývající baterie. V našem laboratorním testu vydržel P60 Pro přehrávat nonstop video 12 hodin a osm minut.
Dobíjení je rychlé a probíhá maximálně 88 watty, dobíječka a kabel jsou součástí dodávky. Zařízení lze dobíjet rovněž bezdrátově, a pokud máte správnou nabíječku, může dosahovat až 50 wattů. V praktickém provozu lze vybitý telefon dobít za 46 minut, přičemž po půl hodině se akumulátor nabije na 85 procent.
Technická data
Displej (typ/úhlopříčka / rozlišení) | 6,67" / 2 700 x 1 220 / LTPO OLED / 1-120 Hz |
---|---|
CPU / GPU / RAM | Snapdragon 8+ Gen 1 4G (1+3+4 / max. 3,2 GHz) / Adreno 730 / 8 GB |
Výbava | 2x nanoSIM (hybridní s NM Card), Wi-Fi 6, LTE Cat. 20, USB-C (3.1), BT 5.3, NFC, 48+13+48 / 13, 4 360 mAh, indukční dobíjení, IP68, snímač otisků prstů v displeji |
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) | 256 GB (224,9 GB) / ano / ano |
Displej (max. jas / šach. kontrast) | 1 072 cd/m2 / 153 : 1 |
Výdrž na baterii (on-line) / dobíjení | 12:08 h:m/ 0:46 h:m |
PCMark 3.0 / GFX Bench | 11 841 bodů / 110 fps |
3DMark Wild Life Extreme | 2 760 bodů / 16,5 fps |
Operační systém | EMUI 13.1 (Android 13) |
Rozměry a hmotnost | 161 x 75 x 8,3-11,8 mm, 201 g |
Cena | 28 999 Kč |
CHIP výborný (1,4) |
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Pomocí PowerShellu si můžete nechat vygenerovat zprávu o stavu baterie vašeho notebooku,…
Tento levný a praktický doplněk vyřeší většinu problémů, které ztěžují život majitelům…
Superpočítač DGX GH200 AI v sobě spojuje 256 superčipů Grace Hopper do jednoho gigantického…
Na rozhraní, které by umožnilo ovládat počítač myšlenkou, Neuralink Elona Muska pracuje už…
Microsoft je jedním z prvních poskytovatelů internetových vyhledávačů, který do vyhledávání…
Varovat před povodněmi pomáhá umělá inteligence. Google svou platformu Flood Hub sdružující…