Menu
CHIP Speedtest

Linux pro všechny účely: předčí i Windows a macOS?

30.11.2020 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Linux pro všechny účely: předčí i Windows a macOS?

Linux pro všechny účely: předčí i Windows a macOS? | foto: Hefftor

Windows 10 je pro mnoho uživatelů nevyhnutnou volbou, dobrou ale hlavně bezplatnou alternativou, může být Linux. Základní distribuce HefftorLinuxu je dodávána se šesti stylovými pracovními plochami a skvělými nástroji.

Nejpoužívanějším operačním systémem je Windows 10, často ale ale není u uživatelů zrovna oblíben. Nekonzistence, neustálé aktualizace a spousta chyb komplikují život zejména každodenním uživatelům. Zajímavou alternativou je Linux, který je k dispozici v mnoha různých distribucích. Jednou z velmi zajímavých je HefftorLinux, který je zaměřen především na začátečníky. Kromě malého, ale užitečného softwarového balíku, má jednu speciální vlastnost: k dispozici je šest různých verzí, z nichž každá má vlastní plochu se stylovým designem.

Stáhněte si: HefftorLinux

hefftorlinux-logo

HefftorLinux 20.8.30

CHIP hodnotí Dobrý

Linuxová distribuce, která zaujme svou grafikou, ale i bezpečností a stabilitou.

Stáhněte si

 

Výhody
k dispozici je tutorial
dostupný v šesti edicích

HefftorLinux: pěkný a stabilní

hefftorlinux-1

Graficky povedená distribuce Linuxu, která je vhodná i pro běžné uživatele. | Zdroj: Hefftor, Chip

Motto Hefftor Linuxu zní: "Navrženo pro styl a stabilitu". A operační systém jej naplňuje. Distribuce je založena na ArcoLinuxu, který je primárně určen pro začátečníky v oblasti linuxových systémů. Díky svému schématu postupného uvolňování updatů nepotřebuje žádné velké aktualizace. ArcoLinux je derivátem ArchLinuxu, který je naopak velmi oblíbený u profesionálů a není úplně snadné jej zvládnout.

Uživatelé, kteří si Linux teprve osahávají a rádi by se s ním seznámili blíže, si mohou v případě HefftorLinuxu vybrat ze šesti různých desktopů. Nabízejí spoustu rozmanitosti a jsou mnohem stylovější, než podobně také na začátečníky zaměřený ArcoLinux. Systém lze také snadno spouštět z USB disku a testovat jej v režimu live. Není tedy hned nutná jeho instalace. Pro zápis systému na USB flash se doporučuje například Etcher, oblíbený opersourcový nástroj, který je k dispozici pro platformy Windows, macOS a Linux.

Šest variant desktopu

hefftorlinux-2

V případě výběru variant uživatelského rozhraní je možné volit ze šesti možností. | Zdroj: Hefftor

Většina linuxových distribucí má zpravidla k dispozici jednu až dvě pracovní plochy. HefftorLinux jich nabízí hned šest. Nejoblíbenější z nich je založena na Xfce, vybrat je možné i z variant založených na Gnome nebo Plasmě.

V každé variantě HefftorLinuxu nechybí široká škála předem instalovaných nástrojů. Jako standardní prohlížeč je obsažen Brave, profesionální uživatelé se mohou těšit na GParted, Vim a Sublime Text. Součástí jsou také VLC a qBittorrent. Program kancelářské sady je potřeba instalovat ručně, ale integrovaný správce balíčků s grafickým uživatelským rozhraním to umožňuje.

Vynikající Linux pro začátečníky

Pokud si uživatelé chtějí osahat prostředí Linuxu a seznámit se s jeho možnostmi, je HefftorLinux distribucí, která to velmi ulehčuje. Proces instalace je hladký a široká nabídka předem instalovaných nástrojů přechod usnadňuje, čemu velmi pomáhá i stylové grafické rozhraní.

Jediná škoda je, že žádný ze stávajících desktopů není zaměřen na uživatele Windows. Gnome lze konfigurovat tak, že struktura je Windows 10 podobná, ale ve výchozím nastavení není zahrnuta. Fanoušci světa macOS naopak najdou hned dva desktopy, které jim budou připadat velmi známé.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.