Menu

Malý a šikovný projektor na doma i na cesty

10.05.2018 21:43 | Milan Loucký + Přidat komentář
Malý a šikovný projektor na doma i na cesty

Malý a šikovný projektor na doma i na cesty | foto: CHIP

Pokud budeme chtít někde prezentovat v PowerPointu nebo jen projet prezentační PDF soubor, anebo naopak doma si budeme chtít pustit třeba video na zahradě večer po grilovacím maratonu, je tu možnost. Malý a šikovný projektor Sony MP-CD1.

Tento šikovný projektor není o moc větší než smartphone s větší obrazovkou a ani jeho hmotnost není příliš velká, v každém případě se v prvně jmenovaném případě nemusíte ke klientovi tahat s velkým profesionálním projektorem, protože i tento mrňavec dokáže poskytnout velké služby. Ovšem něco za něco.

sony-mp-cd1-1 Cena projektoru se blíží k deseti tisícům korunám, jeho hmotnost je 280 g a rozměry 83 x 16 x 150 mm. Na čelní (kratší) stěně je optická čočka, kterou vychází ven obraz, generovaná DLP technologií z bílé LED diody. Hned vedle čočky na delší straně najdete posuvník, kterým se obraz zaostřuje podle toho, jak daleko se nacházíte od promítací stěny. Nedělejte si ale velké iluze, protože jas celého optického systému je jen 105 ANSI lumenů. Pravda, k výkonným projektorům třeba 3LCD se svítivostí 2500 lm v ekonomickém nebo až 3300 lm i více v plném výkonu lampy to má sice hodně daleko, ale v zatemněné místnosti a jako příruční zdroj obsahu k promítání na stěnu to prostě stačí – vzhledem k jeho rozměrům a hmotnosti. Podobně je tomu i s kontrastem, který se u profesionální projektorů pohybuje hodně přes 10 000:1. V případě Sony MP-CD1 je to „jen“ 400:1. Přesto obraz na bílé zdi vypadá velmi dobře a pokud jsme rozbalili i plátno, pak byl obraz při dobře provedeném zatemnění výborný. Podotýkáme, že se bavíme o úhlopříčce obrazu na stěně o velikosti asi 1,5 metru (to je asi 60 palců).

Jinak projektor Sony dokáže na stěně vytvořit obraz o libovolné minimální úhlopříčce, my jsme začínali na cca 25 cm při ani ne půlmetrové vzdálenosti od stěny. Tady byl obraz velmi dobrý, k rozjasnění barev přispívá i dynamický režim, který vylepší jas a sytost barev. K vytvoření výrobcem deklarované maximální úhlopříčky obrazu na stěně, 305 cm (120 palců), musí být projektor od ní vzdálen 3,5 metru. Tady je ale znát, že výkon zdroje světla už je na hranici čitelnosti a při tak velké úhlopříčce a velmi dobrém zatemnění pak jsou znát na plátně i jednotlivé pixely LCD panelu s rozlišením 854x480 obrazových bodů.

Co nás překvapilo

sony-mp-cd1-4 Tak za prvé je to kapacita vestavěného akumulátoru, která je 5000 mAh, projektor lze – díky existenci USB konektoru použít i jako powerbanku a nechat z ní nabít telefon nebo jiné přenositelné zařízení. Stejně tak, protože lze promítat třeba z hrany stolu, vítám existenci otvoru se závitem na spodku přístroje, takže lze použít pro postavení přístroje „trojnožku“ nebo stativ.

Co nás ale položilo na záda, je automatická korekce lichoběžníkového zkreslení. Pokud totiž projektor nakloníme v podstatě do libovolné polohy, obraz před vámi se vždy po maximálně jedné sekundě srovná do přesného obdélníku. Jediné, co si musíte ohlídat, je to, aby svislá rovina vedoucí osou objektivu byla kolmá na promítací plátno nebo zeď. Jako lahůdku pak doporučuji promítání (a nejen pro zamilované páry) na strop místnosti. Má to ale jednu nevýhodu, pokud sledující je vaše manželka už delší dobu, může snadno dojít k tomu, že přijde při promítání na to, že strop je popraskaný a je třeba vymalovat, takže pozor, abyste věděli, do čeho jdete!

Přestože po chvíli provozu se projektor zahřeje, nemusíte mít obavu, ruku na něm udržíte. Jinak řečeno: při nočních projekcích po grilování nebo u táboráku si na něm vajíčka neusmažíte. O to se stará velmi tichý ventilátor s výdechem směrem dolů. O zvuk pak minireproduktor, jehož hlasitost ovlivňujete ze zdroje signálu (mobil, počítač).

A k tomu, aby vám miniprojektor dlouho vydržel se stará výrobce tím, že k němu dodává luxusní vypolstrované pouzdro, které zamezí poškrábání jeho stěn i objektivu, který není chráněn krytkou.

sony-mp-cd1-3 Poslední výhodu vidíme v tom, že náběh projektoru trvá přesně pět sekund. O USB konektoru už víte, takže vám asi logicky dojde, že tu najdete i HDMI zásuvku. Ano, je tu, a kromě ní i USB-C konektor, který slouží pro dobíjení akumulátoru vestavěného v přístroji. Výrobce k projektoru napájecí zdroj nedodává, ale pokud si koupíte výkonnou nabíječku USB, která zvládne dodat proud 3 A, to je ta pravá! Taková dobije vestavěný akumulátor za asi 2,5 hodiny, pokud budete mít méně výkonnou nabíječku s výstupním proudem 1,5 A, doba dobíjení se prodlouží na čtyři hodiny. Pokud byste chtěli třeba na zahradě vidět Pána prstenů nebo Matrix, tedy velmi dlouhý film, nezbyde vám než použít powerbanku k podpoře vestavěného akumulátoru. Stav nabití baterie zjistíte krátkým stiskem zapínacího tlačítka a počet „mrknutí“ diody jinak signalizující provoz vás potěší informací o stavu dobití baterie ve třech úrovních: 0–30, 30–70, 70–100 %.

Každý má právo volby

Pokud bychom chtěli vyzdvihnout přednosti tohoto projektoru, pak zcela jasně vyhrává mobilita a možnost automatické korekce lichoběžníkového zkreslení, která funguje dokonale. Příjemná je i výdrž při provozu na akumulátor, která lehce přesahuje dvě hodiny. K přístroji připojenému kabelem MHL k mobilu nebo při bezdrátovém připojení pomocí hardwarového klíče HDMI z mobilu jsme využili externě připojený zvukový válec pro reprodukci hudby. Připojitelný je přes 3,5mm jack na boku přístroj vedle zmíněných konektorů.

sony-mp-cd1-5 Ne všude můžete mít k dispozici televizor, na kterém můžete přednést dvou prezentaci, takže i tady mini projektor Sony boduje. Podmínkou je ale dobře zatemněná místnost, především u větších úhlopříček obrazu. Mini projektor je skvělý společník, pohotový, snadno ovladatelný a s poměrně dlouhou výdrží při provozu na vestavěný akumulátor.

A pokud byste se nestrefili s modelem vašeho mobilního telefonu, aby uměl přenést bezdrátově signál do hardwarového klíče HDMI, můžete projektor připojit přes jeho konektor pomocí kabelu MHL, jež slouží k přímému přenosu videa z mobilu na mini projektor.

Když bychom shrnuli přínos tohoto zařízení, pak musíme opakovat, že si svého uživatele najde sám. Je to opravdu ideální věc pro cesťáky, ale i pro zábavu na zahradě, kdy můžete skvěle rozjetou garden party zakončit třeba i promítnutím romantického filmu pro zklidnění hodně rozjetých přátel nebo odeslat dívčí část osazenstva do sprch a zahřát lože tím, že přátelům pustíte nějaký hodně dobrý thriller či zakončit sešlost nějakým dobrým hororem.

V tom všem je vám Sony MP-CD1 připraven pomoci.

 

 

 

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení