Menu

Máte datovou schránku? Vaše jméno i adresa jsou veřejně k dispozici, požádejte o výmaz

21.03.2023 13:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Máte datovou schránku? Vaše jméno i adresa jsou veřejně k dispozici, požádejte o výmaz

Máte datovou schránku? Vaše jméno i adresa jsou veřejně k dispozici, požádejte o výmaz | foto: Ministerstvo vnitra ČR, oficiální press kit

Každá podnikající osoba aktuálně musí disponovat datovou schránkou, službou ministerstva vnitra pro komunikaci se státní správou. Nejednoho uživatele však překvapilo, že ministerstvo uvolnilo ke stažení adresy a kontaktní údaje všech lidí v systému datových schránek.

Na stránkách Ministerstva vnitra ČR se objevil balíček o velikosti přes 2 GB, který obsahuje kontaktní údaje úplně všech uživatelů datových schránek. Jde o podnikající fyzické osoby, právnické osoby, orgány veřejné moci a taktéž fyzické nepodnikající osoby, které si zřídily datovou schránku.

Datové schránky veřejně

Potenciální riziko je spojeno s tím, že všem těmto osobám „unikly“ na internet citlivé osobní údaje, jako je třeba jméno a adresa trvalého bydliště. Pro server Novinky potvrdil Tomáš Flídr, odborník na kyberbezpečnost, že pro jisté povolání může být zveřejnění adresy bydliště velký problém – kupříkladu pro policisty a podobně.

Nejedná se však o únik dat v pravém slova smyslu. Ministerstvo vnitra data zveřejnilo záměrně, zcela v souladu právním předpisem.

„Uvedená data jsou zveřejňována na základě zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů a podle zákona o svobodném přístupu k informacím,“ uvedla pro Novinky mluvčí vnitra Hana Malá s tím, že v tuto chvíli nikdo nepožádal o to, aby byla jeho data ze seznamu odstraněna.

Pokud byste měli o výmaz ze seznamu uživatelů datových schránek zájem, můžete podat podnět na ministerstvo vnitra, popřípadě Úřad pro ochranu osobních údajů. Pakliže patříte k fyzickým nepodnikajícím osobám, můžete odstranění zaškrtnout přímo ve své datové schránce. Stačí přejít do Nastavení –> Zobrazení v Seznamu DS a tam změnit na „ne“.

Zdroj: Novinky, datové schránky

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  nenašel jsem

  Žádné „Zobrazení v seznamu DS“ jsem v nastavení datové schránky nenašel.

  Reagovat na komentář

  no

  Reakce na Karel: čemu se divíte?

  Reagovat na komentář

  nechte si poslat souhrn lustrací vaší osoby v Rejstříku osob

  Reakce na František : budete koukat kdo všechno vás lustruje jako fyzickou osobu – banky kde jste nikdy neměl účet, městská policie atd.

  Reagovat na komentář

  je to zbytečné....

  jako FO podnikající, je moje jméno, datum narození a adresa kde podnikám v ARESu, pokud jsem statutár tak totéž v OR na justici, pokud vlastním nemovitost na KÚ tak ještě vč. rodného čísla. Vše jsou veřejné registry.

  Reagovat na komentář

  Komentář

  Reakce na František :

  No asi jako vždy, nic. H.

  Reagovat na komentář

  GDPR

  Co na to ochrana osobních údajů

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení