Menu
CHIP Speedtest

Microsoft řadí zpátečku: klasika se z Windows 10 nevytratila

07.12.2019 08:00 | Jiří Palyza
Microsoft řadí zpátečku: klasika se z Windows 10 nevytratila

Windows je v mnoha ohledech smíšeninou, a to včetně zahrnutých programů. Některé nástroje jsou stále dodávány jako klasické předem instalované programy, jiné jako moderní aplikace ke stažení.

Stále více klasik ale končí v obchodu Microsoft Store. To se plánovalo i pro Poznámkový blok, ale nyní Microsoft ustoupil. Přepracoval ho totiž z podoby nedílné součásti Windows na samostatnou aplikaci a distribuoval prostřednictvím Microsoft Storu. To ale bylo možné použít pouze v insider programu Windows s předběžnou verzí Windows 10 20H1. Od uvolnění nejnovější insider sestavy 19035 už to není nadále možné. Na základě negativní zpětné vazby programu Windows insider Microsoft vše vrátil zpět a Poznámkový blok už na Windows Store k dispozici nebude. V budoucnu bude opět dodáván spolu se systémem Windows 10 jako jeho nedílná integrální součást.

Společnost Microsoft však stále více outsourcuje interní zdroje do Windows Store. To nabízí některé výhody jak pro Microsoft, tak pro uživatele. Programy lze prostřednictvím obchodu aktualizovat nezávisle na systému Windows. Například opravy chyb zabezpečení, jak tomu bylo nedávno v editoru, mohou být uživatelům distribuovány mnohem rychleji.

notepad-logo
Poznámkový blok systému Windows - Windows 10 App 10.1908.1.0
Windows Notepad od Microsoftu je rychlý a jednoduchý textový editor, který je nyní aktualizován prostřednictvím Windows Store.

 

Windows Terminal

windowsterminal

Nová podoba připravované příkazové řádky.

Také další klasické nástroje Windows budou odděleny a nabízeny prostřednictvím Store. Podobně Microsoft v současnosti pracuje na univerzálním Windows Terminálu, který pod jednu střechu integruje PowerShell, CMD a Windows Subsystem pro Linux. Nová příkazová řádka je také k dispozici ke stažení přes Microsoft Store, první preview verze je už dokončena.

terminal-logo
Windows Terminal - Windows 10 App 0.7.3291 Preview
"Windows Terminal", příkazový řádek Windows 10, je nyní k dispozici jako aplikace v Microsoft Store.

 

Mix ve Windows 10 zůstává

Pokračování článku

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení