Menu

Miliardová pokuta Qualcommu odvrácena: soudní dvůr zrušil rozhodnutí Evropské komise

17.06.2022 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Miliardová pokuta Qualcommu odvrácena: soudní dvůr zrušil rozhodnutí Evropské komise

Miliardová pokuta Qualcommu odvrácena: soudní dvůr zrušil rozhodnutí Evropské komise | foto: Tingey Injury Law Firm/Unsplash

Výrobce čipů především pro mobily měl zaplatit pokutu v řádu miliard. Evropský soud ale nyní rozsudek proti společnosti Qualcomm prohlásil za neplatný.

Soudní dvůr Evropské unie zrušil pokutu ve výši téměř jedné miliardy EUR, která hrozila Qualcommu. Soud ve středu oznámil, že bylo zjištěno několik procesních chyb. Kromě toho Evropská komise údajně při analýze případu nezohlednila všechny relevantní faktory.

Na základě mínění někdejší eurokomisařky, Margrethe Vestagerové, EU uložila v roce 2018 Qualcommu pokutu. Bylo to z údajného podezření, že americká společnost zaplatila miliardy dolarů Applu, a to aby nenakupoval u konkurence.

Konkurenti tím byli nezákonně vyloučeni z trhu, a to po dobu více než pěti let. Šlo především o čipové sady základního pásma LTE. Podle Úřadu pro hospodářskou soutěž se společnost snažila především zabránit silnější konkurenci ze strany Intelu.

Soud zrušil miliardovou pokutu pro výrobce čipů: rozhodnutí ještě nenabylo právní moci

qualcomm

| Zdroj: Monoar Rahman Rony/Pixabay

Soudní tribunál se ale touto argumentací neřídil a svým rozsudkem rozhodnutí komise v plném rozsahu zrušil. Soudci se přitom odkazují na několik procesních chyb, které by mohly mít vliv na právo Qualcommu na obhajobu. Zpochybňuje rovněž analýzu komise, týkající se účinků pobídkových plateb. Ty měly být v rozporu s pravidly hospodářské soutěže.

Soudní tribunál dále uvedl, že komise nezohlednila všechny relevantní skutkové okolnosti pro své zjištění. a proto byla analýza nezákonná. Přestože platby snížily motivaci Applu oslovit konkurenční dodavatele, neexistovala v daném období pro převážnou většinu jeho potřeb žádná technická alternativa k čipovým sadám Qualcommu.

Rozhodnutí soudu zatím není právně závazné. Evropská komise se ještě může odvolat k Evropskému soudnímu dvoru. Mluvčí úřadu uvedla, že rozhodnutí bude ještě pečlivě analyzováno s promyšlením možných následných kroků.

Zdroj: Reuters

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení