Menu

Miliony počítačů s Windows 10 jsou vystaveny nebezpečí: Microsoft doporučuje aktualizovat

19.05.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Miliony počítačů s Windows 10 jsou vystaveny nebezpečí: Microsoft doporučuje aktualizovat

Miliony počítačů s Windows 10 jsou vystaveny nebezpečí: Microsoft doporučuje aktualizovat | foto: Shutterstock

Minulý týden byla ukončena podpora jedné ze zastaralých verzí systému Windows 10. Miliony počítačů tak přestaly dostávat bezpečnostní aktualizace. Vyplatí se prověřit, zda není mezi nimi i ten váš.

Windows 10 dostávají velký update s novými funkcemi dvakrát ročně. Uživatelé, kteří nemají instalovanou vždy aktuální verzi, by měli sledovat konec období podpory pro verzi, kterou používají. Po termínu ukončení podpory už nejsou k dispozici žádné aktualizace zabezpečení. Počítač se tak stává zranitelným a nezabezpečeným. Proto se doporučuje vždy přejít na novější verzi.

adduplex

Celosvětový podíl Windows 10 a Windows 11. | Zdroj: AdDuplex, report za období duben 2022, reports.adduplex.com

V květnu 2022 vypadla z programu pravidelné podpory bezpečnostními aktualizacemi další z verzí Windows 10. Tentokrát se jedná o Windows 10 20H2. Podle dubnových ukazatelů podílu na trhu tuto verzi systému stále používá více než 6 % uživatelů Windows. V tomto případě se doporučuje aktualizaci neodkládat.

Oblíbená Windows 10 20H2 došla ke konci své podpory

winver

V květnu 2022 končí poskytování bezpečnostních aktualizací pro Windows 10 20H2. Uživatelům, kteří s ní stále pracují, Microsoft doporučuje neodkládat aktualizaci. | Zdroj: Windows 10/Windows Update

Uživatelé, kteří si nejsou jisti, jakou verzi Windows 10 vlastně používají, to snadno zjistí následujícím rychlým postupem:

– zvolte kombinaci kláves [Win]+[R],
– do zobrazeného okna "Spustit" zadejte příkaz »winver«,
– zobrazí se vám okno "O produktu Windows" s výpisem aktuálně instalované verze systému na vašem počítači.

Zastaralé verze systému Windows 10 můžete aktualizovat prostřednictví služby Windows Update nebo pomocníků, ke kterým patří například Update Asistent nebo Media Creation Tool (Nástroj na vytváření médií). Oba nástroje jsou oficiálními programy Microsoftu, které poskytují nejnovější verzi Windows 10. Důležité je před aktualizací provést zálohu systému nebo alespoň důležitých dat.

Windows 10: podpora pro soukromé uživatele obvykle jen 18 měsíců

win10update-2

Aktuální verze Windows 10 bývají podporovány rok a půl. | Zdroj: Windows/Unsplash

Jak lze zjistit, jak dlouho bude trvat podpora vaší verze systému Windows 10? Lze si zapamatovat jednoduché pravidlo: kromě nejnovější verze jsou aktualizace poskytovány také oběma předchůdcům. Momentálně je aktuální verzí Windows 10 21H2 čili předchozí verze 21H1 je stále podporována a 20H2 právě končí. 

Co je důležité: toto pravidlo platí pro soukromé uživatele při používání verzí Home a Pro. Nové verze Windows 10 jsou tedy podporovány přibližně 18 měsíců, poté je dobré provést aktualizaci. Pro firemní uživatele platí delší doba podpory.

Zastaralá Windows 10 není dobré přehlížet. Pokud u nich uživatelé zůstávají příliš dlouho, Microsoft občas zobrazí oznámení, že se blíží konec podpory a je dobré aktualizovat. Není správné to dlouho ignorovat, protože Windows bez bezpečnostních a kvalitativních aktualizací představují riziko.

Verze Windows 10  Ukončení podpory pro soukromé uživatele Ukončení podpory pro firmy
Windows 10 21H2 13. června 2023 14. května 2024
Windows 10 21H1 13. prosince 2022 13. prosince 2022
Windows 10 20H2 10. května 2022 9. května 2023

| Zdroj: https://docs.microsoft.com/cs-cz/lifecycle/products/

 

podporu windows 10 microsoft ukončí v říjnu 2025

win10

| Zdroj: Panos Sakalakis/Unsplash

Uvedením Windows 11 byl zpečetěn konec systému Windows 10. Microsoft ale nehodlá vše ukončit ze dne na den, bude k dispozici přechodné období. Dne 14. října 2025 bude ukončena podpora systému Windows 10 pro soukromé uživatele a bezpečnostní aktualizace budou k dispozici naposledy.

Systémy, které splňují hardwarové požadavky, mohou na Windows 11 upgradovat zdarma. Bezplatný upgrade je možné udělat nyní, ale i později. Prozatím na něj Microsoftem není stanoven žádný časový limit.

Nyní nastal čas pro uživatele Windows 10 20H2

Na časté aktualizace systému by uživatelé Windows 10 měli být zvyklí. Je to nový princip Microsoftu, který okna poskytuje jako službu. V praxi je ale shonu méně. Nová verze Windows 10 je pro soukromé uživatele zpravidla podporována vždy 18 měsíců. Teoreticky můžete tedy vždy vynechat dvě funkční aktualizace a stále bude váš systém dostávat pravidelné bezpečnostní aktualizace. 

Pokud už ale vaše používaná verze zastarala natolik, že bezpečnostní aktualizace nedostává, je čas jednat. Bez záplat se váš systém stává zranitelným. Před prováděním aktualizací je ale dobré vždy udělat zálohu, protože není výjimkou, že se občas něco pokazí. 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Reagovat na komentář

  Upgrade na Windows 11

  Reakce na Jaroslav Čampulka: Pokud máte počítač s Windows 10, upgrade na Windows 11 byste měl mít zdarma. Stačí kliknout na nabídku Start > Nastavení, což otevře okno, kde vyberete Aktualizace a zabezpečení. Následně se můžete podívat, jestli je Váš počítač kompatibilní s Windows 11 (mnoho i relativně novějších počítačů není). Pokud kompatibilní je, měla by tam být možnost upgrade na Windows 11. Pak již stačí následovat instrukce. Před upgradem doporučuji zálohovat důležitá data na externí uložiště.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Luboš: NBešlo by to bez toho debila?

  Reagovat na komentář

  Poraďte

  Je mi 85 let, jsem členem národního týmu distribuovaných výpočtů pro světové výzkumné ústavy a univerzity (BOINC). Užívám přezdívku oldjerry, resp oldjerry SETI. Značnou část důchodu obětuji na potřebnou energii pro provoz PC a tak mi pak chybí prostředky na placené programy a aktualizace. Poraďte, jak získat Win11 základní verzi bez nějakých dodatků a ozdob, které já stejně neumím využít.

  Jaroslav Čampulka, oldjerry – člen CNT (Czech National Team)

  Reagovat na komentář

  Klávesa Win

  No já pamatuju klávesnice bez této klávesy a stále je u mnoha uživatelů vidím používat. U Dnes prodávaných běžných klávesnic je to slutečně spodní řádek druhá zleva, nicméně u notebooků to může být klidně jinak, resp. tam je to co kus to jiné uspořádání, obvykle je tam ještě klávesa Fn která na běžných klávesnicích není. Verzi lze zjistit i jinak: stiskem kombinace CTRL-ESC se vyvolá nabídka start „winver“ se prostě napíše čímž se zahájí jeho hledání a pak se na něj (na výsledek) klikne. Další variantou je Start/Nastavení počítače/Systém/O sys­tému(O aplika­ci)

  Reagovat na komentář

  bloudění

  no, hoši, vám se to komentuje, ale co ženská poloslepá, polo…, atd.....nemohli byste být vlídnější a vláčnější v radách?

  Reagovat na komentář

  [druhá klávesa zleva : pořadí : Ctrl, Win, Alt, mezerník.....­..4572]

  Reagovat na komentář

  [ne třetí, ale duhá klávesa zleva v nekspodnější řadě klávesnice 4572]

  Reagovat na komentář

  Ffffffffggffg­gfffggfgfff

  Reagovat na komentář

  Jak zjistit.....

  Reakce na Zdeněk Kutina: Máte na klávesnici klávesu s „vlaječkou“?

  Reagovat na komentář

  Reakce na Zdeněk Kutina: Win je to okno – 3.spodní klávesa zleva

  Reagovat na komentář

  Ajťák debil

  Reakce na Zdeněk Kutina: WIN ( Windows okno ) je na každé klávesnici :D co si já pamatuji, tak než napíšeš komentář nebud debil :D

  Reagovat na komentář

  Jak zjistit používanou verzi

  Zajímavá informace až na to, že v návodu na zjištění verze Windows 10, jakou mám na počítači, se radí kombinace kláves Win + R, ale na klávesnici jakousi klávesu Win marně hledám. Normálně to ale lze zjistit přes Windows Update, vyhledat aktualizace, Historie aktualizací. Tak prosím, udávejte informace použitelně.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení