Menu

Mnoho starších smartphonů má bezpečnostní mezery: Co s tím můžete dělat

01.02.2023 10:10 | Josef Mika + Přidat komentář
Mnoho starších smartphonů má bezpečnostní mezery: Co s tím můžete dělat

Mnoho starších smartphonů má bezpečnostní mezery: Co s tím můžete dělat | foto: Pixabay/neo tam

Více než 70 % všech chytrých telefonů na světě používá Android. Pokud budete svůj systém pečlivě aktualizovat, měli byste být v bezpečí. Řada zařízení je však zastaralých, a tudíž obecně zranitelných vůči útokům.

Aktualizace softwaru jsou důležité, protože často odstraňují objevené mezery v zabezpečení nebo přidávají nové funkce. Zatímco u stolních počítačů si na to už uživatelé zvykli, u chytrých telefonů to zatím zcela neplatí.

Ukazuje to aktuální hodnocení samotného Googlu, ze kterého vyplývá, že velká část uživatelů má stále mobilní telefon se starými verzemi systému Android.

Alarmující: Mnoho uživatelů používá více než pět let starý systém Android.

Nejnovější verze - Android 13 - byla vydána už v srpnu 2022, ale zatím ji používá jen asi pět procent uživatelů. Nejvíce uživatelů má stále Android 11 s 24,4 %, následuje Android 10 s 19,5 % a Android 12 s 18,9 %.

Dobrou zprávou je, že všechny tyto systémy jsou stále podporovány a zásobovány aktualizacemi. Skutečný problém však představuje fakt, že přibližně třetina všech uživatelů má nainstalovaný téměř pět let starý nebo ještě starší Android:

  •     Verze 9: 13,2 procenta
  •     Verze 8: 9,5 procenta
  •     Verze 7: 3,7 procenta
  •     Verze 6: 2,8 procenta
  •     Verze 5: 2,1 procenta
  •     Verze 4: 0,7 %

Důvod je jasný: ne každý si může nebo chce dovolit každé dva roky nový smartphone, jiní záměrně sahají po starších, a tedy levnějších modelech, které nejsou kompatibilní s novějšími verzemi systému Android.

Tyto starší (i když jinak třeba stále velmi výkonné a dobře vybavené) smartphony pak bohužel velmi rychle ztrácejí podporu. Protože tato zařízení se systémem Android již nedostávají bezpečnostní aktualizace, měli byste být opatrní.

Delší podpora by byla fajn

android-share

95 % všech majitelů zařízení s Androidem nemá nejnovější verzi operačního systému. Zdroj: Google

I my v Chipu často doporučujeme výhodnou koupi v podobě staršího špičkového modelu smartphonu se systémem Android, který může být na trhu již delší dobu. Většina z nás nemusí mít zrovna to nejnovější a občas dává smysl ušetřit. Pokud jste opatrní a nestahujete si do telefonu žádné pochybné věci nebo nesurfujete nic netušící na otevřených hotspotech, nemělo by se vám ani se starším systémem nic stát. V každém případě by bylo dobré, kdyby výrobci nabízeli delší podporu starších verzí systému Android - i z důvodu ekologie a udržitelnosti.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení