Menu

Proč byste neměli nikdy smartphone pokládat před sebe na stůl

12.07.2022 12:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Proč byste neměli nikdy smartphone pokládat před sebe na stůl

Proč byste neměli nikdy smartphone pokládat před sebe na stůl | foto: Andrew Neel/Unsplash

Mobilní telefon je pro většinu uživatelů každodenním stálým společníkem. Je zcela běžné, že v práci, při jednání, ale i v průběhu setkání s přáteli leží mobily na stole. Proč do budoucna není vhodné v tomto zvyku pokračovat.

Pracovní jednání, káva či večeře s přáteli, dnes už je vlastně jedno, zda se jedná o pracovní téma nebo volný čas: smartphone je zkrátka s námi všude. Přestože někteří z uživatelů oznámení a různé zvukové signalizace vypínají, mobilní telefon je stále přítomen. Studie vědce Adriana F. Warda z Texaské univerzity odhaluje, jak pouhá přítomnost zařízení ovlivňuje naši schopnost se soustředit. Výsledky studie by uživatele mohly přimět zamyslet se nad tím, zda není v mnoha případech lepší mobil raději nechat v jiné místnosti.

Samotná přítomnost smartphonu rozptyluje

braindrain-2

Vědci došli k závěru, že přítomnost mobilu byť s vypnutými zvuky a vibracemi zhoršuje koncentraci uživatelů. | Zdroj: Mikayla Mallek/Unsplash

Cílem studie bylo zjistit, jak dobře mohou lidé plnit kognitivní úkoly, když se v jejich blízkosti nachází mobilní telefon, přestože jej nepoužívají. Osm stovek účastníků studie mělo za plného soustředění vyplnit testy, které zkoumaly jejich rozpoznávací a učící schopnosti a výkon mozku při vstřebávání a zpracování dat.

Účastníci byli rozděleni do tří skupin. Jedna skupina měla mobilní telefon na viditelném místě. Byl položen na stole, displejem dolů. Druhá skupina měla mobil uložený po kapsách, nebo v kabelce. Zbylí účastníci nechali mobily v jiné místnosti.

Všichni byli požádáni, aby testy prováděli v plném soustředění a během testů nepoužívali mobilní telefony.

Výsledky studie

Vyhodnocení testů jasně ukázalo, že lidé, kteří nechali smartphone na stole, dosáhli horších výsledků. Ti, kdo měli zařízení u sebe, například po kapsách, si nevedli ani lépe, ani hůře ve srovnání s ostatními dvěma skupinami. Přestože téměř 80 % účastníků v předběžném dotazníku uvedlo, že přítomnost mobilního telefonu jejich výkon neovlivní, zařízení mělo na jejich schopnost se soustředit vliv.

Bylo zajímavé, že testované osoby byly svými mobily zjevně rozptylovány i přeto, že byly vypnuté zvukové signalizace a vibrace. Jejich pozornost rozptylovala už pouhá přítomnost zařízení.

Proč smartphone zhoršuje naše kognitivní schopnosti

Podle expertů je zhoršení koncentrace mozku pro učící a další procesy narušena mentální snahou nemyslet na smartphone, který je přítomen. Myšlenky neustále utíkají směrem k zařízení a lidé musejí vynaložit jisté mentální úsilí, aby je zahnali. To potom vede ke zhoršení zdrojů potřebných pro kognitivní aktivity.

Proto vědci doporučují pro případy, kdy potřebujete plné soustředění pro řešení důležitých úkolů, ponechat smartphone raději v jiné místnosti. Pak dosáhnete daleko lepších výsledků, ale i efektivity.

Zdroj: The University of Chicago

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Levnější řešení - mobil prostě nemít.

  Správné umístění MT je toliko mezi dvěma kameny.
  Pokud pod stolem stojí koš na odpadky, je logickým pohybem po podání rukou mírný pohyb loktem směrem ke koši, a na stole je čisto. Uklízečka zařídí další potřebné.
  Za celý život jsem si nezvyknul, abych byl otrokem nějakého přístroje či svého šéfa.

  Reagovat na komentář

  NE prave ze to je vetsi problem

  Reakce na Tomáš: Tomu se říká absták. JSi na telefonu zavislej jak fetak na pervitinu. Proto kdyz je jinde nez ty tak jsi nervozní … To nemá s živnostníkem nic společného. To je na léčení hochu, taky dělám na sebe a opravdu nemusimn viset na telefonu 24/7 nalepeným k ruce .....

  Reagovat na komentář

  Asi záleží jak u koho. Tohle spíš platí u lidí na telefonu závislých. Pak mají nutkání telefon vzít do ruky. Já mám telefon u sebe jen z důvodu, kdyby mě někdo sháněl. V ruce ho mám jen 5 minut denně, a to když večer kontroluji, jestli mi přes den nepřišla nějaká zpráva. Používám počítač, ne malý telefon, kde trvá slovo napsat minutu.

  Reagovat na komentář

  Mobil na stole

  Když máte služební telefon, tak ho těžko můžete mít v jiné místnosti. Doma není problém,ale v práci nemožné.

  Reagovat na komentář

  U mě je to obráceně

  U mě je to obráceně. Když nemám mobil ve své blízkosti, tak se mnohem hůře koncentruji, než když jej mám u sebe. Asi jsem podvědomě nervózní, jestli mě někdo neshání (živnostničím, a moje práce je na telefonu významně závislá).

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení