Menu

Uživatelé Androidu zpozorněte: miliony zařízení byly dodány s malwarem

17.05.2023 08:25 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Uživatelé Androidu zpozorněte: miliony zařízení byly dodány s malwarem

Uživatelé Androidu zpozorněte: miliony zařízení byly dodány s malwarem | foto: Sigmund/Unsplash

Na konferenci Black Hat Asia zástupci TrendMicro vystoupili s informací, že podle výsledků svých průzkumů došlo k infikování milionů androidových smartphonů ještě před tím, než opustily brány výrobních závodů.

S předem instalovaným malwarem bylo zřejmě dodáno bezmála devět milionů zařízení s Androidem. Podle nejnovějších informací jsou postiženy kromě chytrých telefonů také některé typy chytrých hodinek, televizorů a dalších zařízení.

Týká se to především produktů, jejichž výroba probíhala u OEM partnerů. Tito výrobci si pravděpodobně nechávají od kyberzločinců platit za to, že do zařízení instalují malware.

Používají se různé typy škodlivého kódu. Obzvlášť oblíbené jsou tzv. proxy servery, pomocí kterých lze napadené zařízení ovládat na dálku. Cílem útočníků je téměř vždy ukrást data a následně na nich vydělat prodejem.

V oběhu jsou miliony androidových zařízení s předinstalovaným malwarem

howtomen

| Zdroj: YouTube/HowToMen, "Every Android Setting in the Developer Options Explained!"

Dotčeni jsou především výrobci, kteří nabízejí smartphony a další produkty v nízké cenové hladině. Malware už byl objeven u nejméně deseti značek. Je ale možné, že jich je postiženo až 40. Většina z nich je v oběhu v jihovýchodní Asii a východní Evropě. I přesto se ale jedná o celosvětový problém.

Abyste se takovým zařízením vyhnuli, je dobré ignorovat nabídky méně známých levných výrobců. Velké značky, jako například Samsung nebo Google, obvykle kladou velký důraz na kvalitu svých výrobků a podle toho také kontrolují dodavatelské řetězce. Záruka na zařízení prosté škodlivého softwaru ale není ani v sektoru špičkových značek.

Zdroj: The Register

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Který telefonů se to týká a jak ověřit zda to není nějaký z mého okolí?
    Řešením by bylo používat všude svobodný hardware a software..

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení