Tip: jak vyčistit mobil od největších žroutů paměti – skoncujte s nepotřebnými soubory
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
MuddyWater nově útočí na běloruské, turecké a ukrajinské organizace | foto: CHIP
Íránská útočná kyberskupina MuddyWater je aktivní od roku 2017. Jak upozornil výzkumný tým Check Point Research, nedávno se objevila nová kampaň zaměřená na Bělorusko, Turecko a Ukrajinu. Útočníci přitom používají jednoduchý, ale účinný vektor infekce: Spearphishing.
„Útoky obvykle začínají cíleným e-mailem odeslaným organizaci. Dalším krokem je ukradení legitimních dokumentů z infikovaných systémů organizace a poté jejich zneužití a distribuce dalším nic netušícím obětem,I říká Petr Kadrmas, Security Engineer Eastern Europe ve společnosti Check Point.
„Soubory často obsahují loga skutečných společností nebo vládních subjektů, aby vše působilo důvěryhodněji, a připojena je zpráva, která uživatele vyzývá k povolení obsahu. Dobře zpracované škodlivé dokumenty využívají i sociální inženýrství a jsou první fází dlouhého infekčního řetězce, který končí infikováním powershellovým backdoorem POWERSTATS, který je právě spojovaný s touto útočnou skupinou. Tento výkonný backdoor může přijímat příkazy od útočníků, což umožňuje krást soubory z infikovaného systému, spouštět další skripty nebo třeba mazat soubory,“ dodává Petr Kadrmas.
Tyto metody zůstávají od počátku stejné, ale některé mezifáze se mění, aby MuddyWater nebyl odhalen, když bezpečnostní společnosti zjistí předchozí taktiku, techniky a postupy. V tomto posledním útoku poprvé vidíme ve druhé fázi spustitelný soubor, který není napsán v PowerShellu.
Ačkoli se MuddyWater většinou zaměřuje na oblast Blízkého východu, politická příslušnost, motivy a cíle nejsou zatím příliš zřejmé. V minulosti patřily mezi hlavní cíle země jako Saúdská Arábie, SAE a Turecko, ale kampaně se postupně rozšířily i na další země jako Bělorusko a Ukrajina.
Útočníci neustále inovují a experimentují s novými technikami a dalšími vrstvami, aby zamaskovali svůj specifický rukopis a ztížili odhalení, kdo za útoky stojí, takže můžeme očekávat další vývoj této hrozby.
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Pomocí PowerShellu si můžete nechat vygenerovat zprávu o stavu baterie vašeho notebooku,…
Tento levný a praktický doplněk vyřeší většinu problémů, které ztěžují život majitelům…
Stačí objekt nebo okolí natočit chytrým telefonem či dronem a model umělé inteligence…
Na začátku května internetem prolétlo video, ve kterém se mladá žena snaží natankovat palivo…
Šok, který způsobila umělá inteligence, se pomalu dostává i do hudebního světa. První…
Superpočítač DGX GH200 AI v sobě spojuje 256 superčipů Grace Hopper do jednoho gigantického…