Menu

Neautorizované platby na PayPal a Google Pay: proč byste si měli prověřit váš účet

24.02.2020 21:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Neautorizované platby na PayPal a Google Pay: proč byste si měli prověřit váš účet

Neautorizované platby na PayPal a Google Pay: proč byste si měli prověřit váš účet | foto: CHIP

Používání účtu PayPal jako způsobu online placení se mezi mladými lidmi docela rozšířilo. Systém je relativně bezpečný, ale ve spojení se službou Google Pay byly v poslední době mezi uživateli pozorovány znepokojující pohyby na účtech.

Google Pay se ve spojení s PayPal jako platební prostředek docela osvědčil a pro mnoho uživatelů je oblíbenou alternativou k bezhotovostním anebo karetním platbám. Teoreticky můžete tuto praktickou službu využít všude tam, kde lze platit bezkontaktně, a také v některých online obchodech. Minulý víkend však byli někteří uživatelé informováni o platebních transakcích, které sami neprovedli.

Neoprávněné transakce se týkaly např. online obchodu Target, kde bylo některým uživatelům strženo z účtu více než 1700 EUR. Postiženým uživatelům byly často účtovány nápadně stejné částky, v jiných případech se jejich hodnota značně lišila. Mnoho uživatelů také "provedlo" tři až čtyři platby v rychlém sledu za sebou.

Zřejmě neexistuje žádná ochrana uživatelů

paypal1

Google ani PayPal se doposud oficiálně k neoprávněným debetům nevyjádřily.

Co je obzvlášť znepokojující: zdá se že mnoho uživatelů dokonce chránilo své účty pomocí dvoufaktorové autentizace, což považovali za dostatečnou ochranu před hackerskými útoky. Při přihlašování do účtů nepozorovali žádné abnormality, které by indikovaly potenciální kompromitaci přihlašovacích údajů nebo hackerské útoky.

Vypadá to, že Google Pay ani PayPal nemají pro debety, které pocházejí z velkého amerického supermarketového řetězce, žádné vysvětlení. Zatím se nerýsuje ani žádné řešení. Problém postiženého uživatele údajně Google komentoval následovně:

Přejděte na stránku https://myaccount.google.com/device-activity. Odstraňte všechna zařízení, která sami nepoužíváte. Změňte heslo svého účtu Google. Tento článek obsahuje tipy pro nastavení silného hesla.
- Změňte si heslo svého účtu PayPal
- Kontaktujte službu PayPal a s ní spojenou banku a nahlaste problém
- Je logické, že kontaktujete nás a hlásíte nám problém. V této situaci vám však nemůžeme pomoci. PayPal, vaše banka a policie jsou v této věci vhodnějšími kontakty.

Jako člen týmu podpory Google bohužel nemám vhled do procesů služby PayPal. Doporučujeme se s vaším problémem přímo obrátit na zákaznickou podporu PayPal. [...]

Pokud byste podobný problém zaznamenali i u svého účtu, pořiďte si výpisy těchto plateb, nebo alespoň screenshoty obrazovek s neoprávněnými platbami, a odešlete je na PayPal i Google Pay. Získáte tak důkaz o neoprávněném převodu peněz a udělali jste v tomto ohledu maximum. Jeden ze dvou poskytovatelů se v případě závažného narušení bezpečnosti nebo systémové chyby bude muset k problému vyjádřit.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení