Menu

Nejen iPhone: také Android a Windows jsou pod hrozbou mega hacku

05.09.2019 07:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nejen iPhone: také Android a Windows jsou pod hrozbou mega hacku

Nejen iPhone: také Android a Windows jsou pod hrozbou mega hacku | foto: CHIP

Google nedávno objevil zranitelnost, která hackerům umožňovala několik let špehovat majitele iPhonů. Postižené samozřejmě mohou být i Androidy a Windows.

Z kybernetického útoku podezírají americká média Čínu. Podle zpráv médií mířily špionážní útoky objevené Googlem na etnickou skupinu Ujgurů v Číně. Technologický blog TechCrunch a časopis Forbes o víkendu citoval vyjádření informované osoby sdělující, že infiltrace škodlivého kódu do zařízení probíhala na webových stránkách zaměřených na muslimskou menšinu. Forbes navíc dodal, že kromě iPhonů byly útokům vystaveny i smartphony běžící na Androidu a PC s Windows.

O těchto operačních platformách se Google nezmiňuje, nicméně Forbes informuje i o jejich napadení. Zveřejněné informace ale neodhalují, jak útoky fungovaly a do jaké míry byly úspěšné.

iPhone hack je údajně ovládán čínskou vládou

apple

Americký tisk chystá odhalit, že hackerský útok mířil na muslimskou menšinu v čínské provincii Sin-ťiang.

Přes několik zranitelností v iPhonu, které Apple záplatoval začátkem února softwarovým updatem, mohly být špehovány mimo jiné fotografie, chaty nebo služby jako např. WhatsApp nebo iMessage, a sdílení polohy. Experti Googlu o mezerách informovali a zveřejnili technické detaily na konci srpna. Google blíže nespecifikoval, na koho byly útoky zaměřeny. Uvedl pouze skutečnost, že cílily na uživatele iPhonů ve specifických komunitách, a to po dobu nejméně dvou let.

Cíl Ujgurské etnikum ovšem Čínská vláda, jako potenciální strůjce celého incidentu, zpochybňuje. Organizace pro lidská práva, Human Rights Watch, odhaduje, že v provincii Sin-ťiang žije jeden milion lidí ve výchovných táborech. A většina z nich jsou Ujgurové. Etnikum je příbuzné Turkům a cítí se utlačováno vládnoucími Chan-Číňany. Po převzetí moci v roce 1949 v Pekingu komunisté připojili Východní Turkestán k Číně. Pekingská vláda obviňuje Ujgury ze separatismu a terorismu.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení