Menu

Nejen ve Windows 11: Microsoft nutí uživatele do Edge už i ve Windows 10

24.12.2021 08:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nejen ve Windows 11: Microsoft nutí uživatele do Edge už i ve Windows 10

Nejen ve Windows 11: Microsoft nutí uživatele do Edge už i ve Windows 10 | foto: Windows/Unsplash

V systému Windows 11 Microsoft zkomplikoval změnu výchozího prohlížeče a nutí tak uživatele, aby pracovali s Edge. Nyní Microsoft v kladení překážek pokračuje. Zdá se, že změnu zavede i ve Windows 10.

Standardním internetovým prohlížečem ve Windows 11 je Edge. Pokud si uživatelé chtějí výchozí prohlížeč změnit, je to časově poměrně náročné. Musíte nastavit mnoho přepínačů a projít přes vyskakovací okna. A některé funkce si dokonce vynucují spouštění Edge, jako například vyhledávání na Hlavním panelu.

Aby se to dalo obejít, existují nástroje, jako například EdgeDeflector, který vytvoří přesměrování. Tam, kde by Windows v normálním případě aktivovaly Edge, spustí EdgeDeflector oblíbený prohlížeč uživatele. A zatímco tyto nástroje byly blokovány už ve verzi Insider z listopadu, prosincová aktualizace nyní v tichosti zavedla blokování nejen pro uživatele Windows 11, ale i Windows 10.

Tlačení uživatelů k Edge: Microsoft cítí, že k tomu má právo

msedgeredirect

Uživatelé Windows 11, ale i Windows 10, se musí potýkat s otravným nucením k používání Edge. Po blokaci objížďky pomocí EdgeDeflectoru lze zkusit alternativu, MSEdgeRedirect. | Zdroj: MSEdgeRedirect

Mluvčí Microsoftu k tomu v listopadu sdělil: "Windows na své platformě umožňují používat aplikace a služby zcela otevřeně, a to včetně různých internetových prohlížečů. Současně Windows poskytují určité koncové prostředí v systémech Windows 10 a 11. Příkladem takového koncového prostředí je funkce vyhledávání na Hlavním panelu, které není určeno pro přesměrování. Pokud se o takovém přesměrovávání dozvíme, budeme se zabývat nápravou."

Vývojář EdgeDeflectoru samozřejmě nemá z tohoto oznámení ani trochu radost. Daniel Alexandersen na svém blogu napsal: "Toto už není promyšlené jednání společnosti, které záleží na jejím produktu. Microsoft není dobrým správcem Windows. Firma upřednostňuje reklamu, bundleware a systém předplatného před produktivitou svých uživatelů."

V minulosti už Microsoft z důvodu svých praktik několikrát platil pokuty

Současné snahy Microsoftu více uživatele připoutat k Edgi se samozřejmě dotýkají i Mozilly. Ta do svého Firefoxu implementovala systém, který je schopen nastavit prohlížeč jako výchozí jediným kliknutím a lze využít i pro vyhrazené funkce, které jsou jinak směrovány do Edge. S posledními změnami to ale už není zdaleka tak snadné.

Jako náhradu za EdgeDeflector je možné považovat také program MSEdgeRedirect (msedgeredirect.com), který pracuje jinou metodou. Běží trvale na pozadí a zachycuje volání v reálném čase, aby je bylo možné otevřít pomocí jiného prohlížeče.

Samozřejmě je ale zcela absurdní, že taková obranná opatření proti pokusům Microsoftu vynutit si používání Edge jsou vůbec nutná.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení