Menu

Nepoužíváte Facebook? Nevadí, i přesto ukládá vaše údaje – jak to zjistit a případně vymazat

16.03.2023 06:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nepoužíváte Facebook? Nevadí, i přesto ukládá vaše údaje – jak to zjistit a případně vymazat

Nepoužíváte Facebook? Nevadí, i přesto ukládá vaše údaje – jak to zjistit a případně vymazat | foto: Austin Distel/Unsplash

Šedé profily, cookies, fingerprinting – způsobů, jak sbírat data o uživatelích, je celá řada. A celou řadu jich firmy také používají, jen aby se o lidech, kteří se byť jen mihnou kolem jejich služeb, dozvěděli co nejvíc. Podobné to je i v případě Facebooku. Ani nemusíte mít jeho účet, a přesto může znát vaši e-mailovou adresu nebo mobil.

Koncern Meta, který vlastní služby Facebook, WhatsApp nebo Instagram, není zrovna známý jako ohleduplný ochránce dat uživatelů. Spíš naopak. Někteří uživatelé si proto účet na některé z jeho služeb raději vůbec nevytvořili nebo jej už dávno smazali.

V obou případech ale mohou být v databázích Mety stále uloženy vaše osobní a citlivé informace, jako je například číslo vašeho mobilního telefonu. Stačí, aby některý z vašich kontaktů sdílel svůj telefonní seznam s Facebookem. Pokud si chcete vše prověřit, můžete to udělat teď hned.

Facebook uchovává vaše údaje: jak to zjistit a případně je vymazat

metadelete-1

Můžete vyhledávat mobilní i pevné telefonní číslo, ale také e-mailovou adresu. | Zdroj: Facebook

Zajímavé je, že Meta nabízí svůj vlastní nástroj, pomocí kterého můžete zkontrolovat, zda uchovává vaše data. Téměř nikdo o tom neví a ani Facebook, potažmo Meta, jeho nalezení uživatelům nijak neusnadňuje.

Průvodce vymazáním údajů je přehledný: jen může být problém jej najít

metadelete-2

Pokud naleznete telefonní číslo, můžete jej snadno vymazat. Zvolit jde i platformu, ze které má zmizet. Ještě je nutné zadat potvrzovací kód. | Zdroj: Facebook

Webový formulář pro vyhledávání a případné odstraňování osobních údajů se nenápadně skrývá hluboko v nápovědě ve formě textového odkazu uvnitř rozsáhlého článku. Ten naleznete na adrese: https://www.facebook.com/help/637205020878504

Pro nás je důležitá pasáž, která se nachází zhruba uprostřed textu. Zde je ukryt odkaz na užitečný formulář: https://www.facebook.com/contacts/removal

V této webové aplikaci už můžete začít vyhledávat data, která vás zajímají:

– číslo mobilu,
– pevnou linku,
– e-mailovou adresu.

V dalším kroku si můžete zvolit, zda zvolený údaj chcete vyhledat na Facebooku a Messengeru, nebo na Instagramu.

Po zadání telefonního čísla nebo e-mailové adresy vám bude zaslán potvrzovací kód, aby vaše údaje nemohl vymazat někdo neoprávněný. Zadáním kódu zobrazíte výsledek vyhledávání.

Pokud byla vaše data nalezena, můžete je odstranit kliknutím na tlačítko Potvrdit.

Cílem není, aby uživatelé svá data skutečně mazali

Nejenže je nástroj pro odstraňování údajů v prostředí Mety komplikované najít, navíc je jeho uživatelské rozhraní navrženo tak, aby to zabralo co nejvíce času. Mobilní telefonní číslo například nelze automaticky vyhledat na všech platformách koncernu, ale je nutné tento proces několikrát opakovat ve webové aplikaci.

Poté je třeba celý postup opakovat pro e-mail a číslo pevné linky. Pokud používáte více e-mailových adres, budete muset celé kolo projít několikrát. Je vidět že to, aby si uživatelé uchovávání svých údajů u firem kontrolovali a případně je mazali, není příliš žádoucí. Spíš naopak.

Zdroj: Facebook centrum nápovědy, Facebook

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Reakce na johana:

  To byste nesměl ten FB a Instagram používat. Analýza kontaktů a obsahu jednoduše umožní zjistit že ty účty patří jedné osobě. Ta analýza probíhá kvůli cílené reklamě.

  Reagovat na komentář

  Zajímavý článek, ale vyhledávání nefunguje.

  Reagovat na komentář

  blbost

  jak pravi Jan, blbost. FB moje cislo nema, protoze nechci mit propojene aplikace. Takze, FB nevi,ze moje telefonni cislo, ktere pouziva whatsapp, patri primo mne jako FB/Instagram uzivateli. Stejne tak instagram si mne nedokaze propojit s FB, protze tyhle udaje proste nesdilim. Nutny email, pro spravu uctu a nazdar. Stejne jako nesdilim online osobni udaje/informace a nereaguju na spamy, scamy. Pak ani nepotrebuju kontrolovat, co si FB mysli, ze o mne vi. Z toho, co mi nabizi jak FB tak instagram, soudim, ze vi velke kulove.

  Reagovat na komentář

  blbost

  Takže, pokud tam vyplním email a ještě telefoní číslo,tak sem jim ho odevzdal na zlatém tácku protože ho třeba ještě neměly. Tuk tuki tuk na čelíčko.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení