Menu

Nestojí ani korunu: GIMP se stále více stává dobrou alternativou pro Photoshop

27.12.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nestojí ani korunu: GIMP se stále více stává dobrou alternativou pro Photoshop

Nestojí ani korunu: GIMP se stále více stává dobrou alternativou pro Photoshop | foto: Emily Bernal/Unsplash

Většina uživatelů Photoshop pravděpodobně zná. Z hlediska funkčnosti je pro úpravy fotek a další grafické práce nepřekonatelný. Hobby fotografové se ale zpravidla snaží vyhnout vysokým cenám za předplatné programu. Často sahají po alternativách, z nichž je velmi oblíbený například GIMP.

Bezplatný GIMP se dočkal aktualizace, která se zaměřuje především na vylepšení práce se soubory Photoshopu. Z hlediska úpravy obrázků se Photoshop stal jedničkou, a to zejména v profesionální oblasti. Pro soukromé uživatele se ale předplatné programu od Adobe nevyplatí. Naštěstí ale existuje bezplatná alternativa GIMP (GNU Image Manipulation Program), která nabízí výkonné funkce zdarma.

Oblíbený obrázkový editor se znovu nadechl ve verzi 2.10 a navazuje čerstvou aktualizací na 2.10.30. Ano, nejde v ní o podobný ohňostroj novinek, jako ve verzi 2.10, ale i tak se vyplatí software aktualizovat. Update zlepšuje spolupráci se systémy Windows 11 a macOS, a optimalizuje export AVIF, podporu metadat a textový nástroj.

GIMP 2.10.30: vylepšení pro soubory PSD

gimp2-10

Aktualizace programu GIMP zlepšuje práci se soubory PSD. | Zdroj: Gimp

Díky nové verzi 2.10.30 je GIMP ještě více kompatibilní s Photoshopem. Jako jeho hlavní přednost vývojáři uvádějí vylepšenou podporu souborů Photoshopu. Soubory PSD (Photoshop Document) jsou proprietárním formátem společnosti Adobe, který ukládá obrázky beze ztrát a s mnoha dalšími informacemi o vrstvách a barevných kanálech.

V oficiálním dokumentu o změnách (www.gimp.org, "GIMP 2.10.30 Released") vývojáři uvádějí různé změny v podpoře formátu PSD, které se mimo jiné týkají masek vrstev a barevných prostorů CMYK. Aby je bylo možné použít, jsou soubory CMYK PSD nyní nejprve převedeny pomocí programu GIMP na sRGB. Doposud se zobrazovala pouze zpráva, že uvedený typ souboru není podporován.

Vyplatí se aktualizovat

Spolu s novou verzí GIMPu na vás nečeká aktualizace, která by vám svými novinkami vyrazila dech, ale na některých místech stávající verzi užitečně vylepšuje. Především byla rozšířena podpora souborů PSD, která je skutečnou přidanou hodnotou. Podle vývojářů lze zásadní inovace očekávat až v GIMPu 3. Přesto by si uživatelé a příznivci této bezplatné alternativy Photoshopu neměli aktualizaci nechat ujít.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení