Menu

Nokia X30 přichází na český trh: smartphone pro ekology má sebevědomou cenu

11.10.2022 17:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Nokia X30 přichází na český trh: smartphone pro ekology má sebevědomou cenu

Nokia X30 přichází na český trh: smartphone pro ekology má sebevědomou cenu | foto: Nokia / X30 5G press kit

Finská společnost Nokia uvede za pár dní na český trh svůj aktuálně nejvýše postavený model – Nokia X30 5G. Smartphone míří do vyšší-střední třídy, chce zaujmout environmentálně smýšlející zákazníky.

Nokia X30 – ekologický telefon

Nokia X30 má rozhodně co nabídnout. Tím hlavním je ale design. Nejen, že se výrobce snažil stvořit stylový telefon, je za ním i zajímavý příběh s ekologickou zápletkou. Šasi telefonu je vyrobeno ze 100% recyklovaného hliníkového monolitu, stejně tak kovový fotomodul na zádech. Zadní kryt je potom z 64,5% recyklovaného plastu.

Tady ale zelené smýšlení nekončí. Krabička, ve které je smartphone ke svým zákazníkům posílán, je z recyklovaného papíru, obsahuje popisky ze sojového inkoustu a co víc, neobsahuje nic víc než smartphone a metrový nabíjecí kabel. Žádný nabíjecí adaptér, žádná sluchátka, dokonce ani žádný ochranný kryt. Tak holt praví moderní ekologické smýšlení.

Výbava a fotoaparát

Kromě zpracování je ale telefon zajímavý i uvnitř. Do vínku dostal čipovou sadu Snapdragon 695 s osmijádrovým procesorem a taktem 2,2 GHz. Grafiku zajišťuje čip Adreno 619 a na českém trhu bude k mání varianta 8 GB RAM + 256 GB pro data uživatele. Slot na rozšíření bohužel chybí.

| Zdroj: Nokia Mobile / YouTube kanál

Dále tu máme Android 12, NFC pro bezkontaktní platby, mono reproduktor, optickou čtečku otisků prstů v displeji a samozřejmě i Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6 nebo GPS. Baterie typu Li-Po dostala kapacitu 4200 mAh, přičemž nabíjet ji můžete výkonem až 33 W, adaptér však musíte mít vlastní. Podporuje samozřejmě Power Delivery 3.0.

Na závěr ještě fotoaparát. Záda telefonu ukrývají dvě čočky: 50Mpx hlavní fotoaparát s optickou stabilizací obrazu (OIS) a fázovým ostřením (PDAF) a také 13Mpx širokáč s clonou f/2.4 a úhlem záběru 123°. Čelní selfie kamerka má rozlišení 16 Mpx a clonu f/2.4.

Cena a dostupnost

Nokia X30 5G vstoupí na tuzemský trh již příští týden. Pořídit si ji budete moci pouze ve variantě 8+256 GB a v šedomodrém barevném provedení. Cena byla stanovena na 12 999 Kč včetně DPH. Nokia dále varuje, že k sehnání je i verze 6+128 GB za stejnou cenu, ta však pochází z neoficiální “šedé” distribuce.

Zdroj: Nokia, Tisková zpráva

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Ekologicky, hm?

    Thunderf00t nedávno dělal test, kterej ukázal, že spálení toho plastovýho obalu vyprodukuje asi tolik CO², jako 2 minuty dýchání. Tolik k ekologičnost i.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení