Menu
CHIP Speedtest

NordPass v testu: nový správce hesel od výrobce NordVPN

26.11.2019 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
NordPass v testu: nový správce hesel od výrobce NordVPN

Výrobce NordVPN nabírá dech a rozšiřuje svou nabídku kromě úspěšné služby VPN nyní i v jiných oblastech. Nedávno uvedl šifrovací nástroj NordLocker, aktuálně je k dispozici správce hesel NordPass.

Po nástrojích NordVPN a NordLocker přichází nyní novinka NordPass. Jde o správce hesel, který je k dispozici v podobě zásuvných modulů pro prohlížeče Firefox a Chrome. Klient pro Windows se zatím neobjevil, ale pravděpodobně se na něm pracuje. K dispozici jsou také aplikace pro Android a iOS. Nastavení rozšíření je zcela bezproblémové, podobně i přihlášení, kde se musíte identifikovat pomocí dvoufaktorové autentizace. Zásuvné moduly jsou prozatím k dispozici pouze v angličtině.

Stáhněte si: NordPass

nordpass-logo
NordPass pro Firefox 1.2.3    
S aplikací NordPass pro Firefox získají uživatelé správce hesel od výrobce NordVPN v populárním prohlížeči.

 

nordpass-logo
NordPass pro Chrome 1.2.3    
NordPass je správce hesel od tvůrců NordVPN, který je dostupný i jako rozšíření pro Chrome.

 

Začínáme s NordPass

nordpass1

Import hesel nefunguje vždy.

Uživatelé, kteří nechtějí začínat na zelené louce, mohou importovat data z mnoha dalších správců hesel. NordPass kromě populárních prohlížečů Chrome, Opera, Firefox podporuje také nejdůležitější správce hesel, jako např. LastPass, 1Password, Dashlane, KeePass nebo BitWarden. Detailně ale není při importu nic automatizováno. Nejprve je zapotřebí ze starého password manageru exportovat data ve formátu CSV, a ta se posléze importují do NordPass. To v některých případech zafunguje dobře, ale jsou s tím i problémy. Například z 96 exportovaných položek z KeePass převzal NordPass pouze 11 náhodných záznamů. Seznam uložených položek nelze třídit abecedně, ale lze použít vyhledávání.

Vysoká úroveň zabezpečení

nordpass2

Přístup k bezpečnému heslu lze chránit dvoufaktorovou autentizací.

Z hlediska zabezpečení je na tom NordPass dobře: k heslům nemá přístup nikdo jiný než majitel. Vše je nejprve lokálně zašifrováno a poté načteno na servery. K bezpečnému a rychlému zašifrování trezoru s hesly NordPass používá v současnosti aktuální algoritmy, např. XChaCha20. Pokud zapomenete hlavní přístupové heslo do password manageru, nelze jej snadno resetovat. Obnovovací kód, který se nastavuje v průběhu instalace, by mohl být vyřešen lépe.
K dispozici je také dvoufaktorová autentizace. Automatická blokace je ke škodě celkového dojmu velkoryse nastavena až za jednu hodinu, ale lze to pomocí nastavení změnit.

Rychlé přihlášení

nordpass3

NordPass přihlašuje uživatele automaticky nebo pomocí metody copy-paste.

Záměr u NordPass je jasný, měl by pomoci provést přihlášení co nejpohodlnějším způsobem. To funguje pro většinu záznamů jednoduchým kliknutím na "Launch". Podle potřeby také můžete zkopírovat jméno a heslo, a jednoduše je vložit. Slibovaný generátor hesel jsme chvíli přehlíželi, ale je přístupný prostřednictvím ikony v programu. Můžete jednoduše určit, které komponenty patří k určitému heslu a jak dlouho to má platit. Bylo by lepší, kdybyste mohli použít správce hesel přímo při vytváření nových položek. Chybí kontrola úniku hesel.

Užitečné doplňkové funkce

nordpass4

NordPass chrání šifrováním i zadaný text.

Kromě hesel obsahuje prostředí NordPass také prostor pro bezpečné poznámky a modul pro ukládání informací kreditních karet. To je velmi praktické. Při sdílení hesel byste měli být opatrní, i taková funkce je totiž k dispozici. S dalšími uživateli verze Premium lze sdílet přihlašovací údaje, které jsou svázány s e-mailovou adresou. Neztrácíte tedy přehled, existuje samostatná oblast se sdílenými položkami.

Zatím nepřesvědčí

Bezpečnost správce hesel NordPass sedí, základní vybavení je také pořádku, ale na programu poznáte, že je zcela nový. Klient pro Windows by byl skvělý, rozšíření pro prohlížeče ještě neobsahuje všechny možnosti. Např. chybí kontrola úniku hesel. Také při importu dat z jiných správců hesel se objevují problémy.

Podobně jako u sourozenců NordVPN a NordLocker používá i NordPass model předplatného. Jeden měsíc používání produktu stojí 4,99 USD, při ročním plánu je to 2,99 USD/měsíc a dvouleté předplatné vás přijde na 1,99 USD měsíčně. To je na úrovni konkurence. S jedním prémiovým předplatným můžete produkt používat na šesti zařízeních a výrobce slibuje záruku vrácení peněz při nespokojenosti během prvních 30 dnů.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.











Komerční sdělení