Menu

Nostalgie nad starými počítači

20.05.2016 12:04 | Josef Mika + Přidat komentář
Nostalgie nad starými počítači

Nostalgie nad starými počítači | foto: CHIP

Výstava Století informace – počítačový svět byla 19.5. slavnostěn otevřena na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze. Představuje přibližně čtyři sta typů různých československých a zahraničních počítačů ze 70. a 80. let 20. století a dalších dobových zařízení.

Chápu, že mladším ročníkům, současným studentům a lidem, kteří se k počítačům dostali až později, může výstava starých "počítadel" připadat nezajímavá. Nám všem ostatním umožní zavzpomínat na první kroky s výpočetní technikou, na překážky, které jsme tehdy při práci s ní museli překonávat, ale i na nadšení z prvních výsledků. Pokud máte čas, zajděte se na ČVUT do Dejvic podívat. Výstava je otevřená každou středu od 13 do 17 hodin.

Expozice vznikla díky soukromé sbírce pana Petra Váradiho a na jejím otevření se podíleli odborníci a pracovníci FEL ČVUT. Záštitu nad ní převzal prof. Ing. Pavel Ripka, CSc., děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Atar  800XL - dmácí 8bitový počítač z roku 1983. Měl 64 KB paměti a zabudovaný Basic. IQ 151 - osobní počítač vyráběný firmou ZPA Nový Bor. Byl využíván především k výuce ve školách. To není počítač, ale jen pořádná klávesnice Consul ze Zbrojovky Brno. Mikroša - ukrajinský klon úspěšného ZX Spectra. A ještě jeden klon ZX Spectra - s krásným ruským názvem Nafaňja. PMD 85 (Piešťanský Mikropočítač Displejový) - 8bitový osobní počítač z roku 1985. Podobně jako IQ 151 využívaný hlavně k výuce ve školách.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení