Menu

Novinka ve Windows 11: jeden z profesionálních nástrojů Microsoftu bude standardem

20.12.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Novinka ve Windows 11: jeden z profesionálních nástrojů Microsoftu bude standardem

Novinka ve Windows 11: jeden z profesionálních nástrojů Microsoftu bude standardem | foto: OpenClipart-Vectors/Pixabay

Když Microsoft pracuje na svých vestavěných nástrojích, je to důležité. Windows používají miliardy uživatelů, a ti nejprve najdou předem instalované programy. Místo starého příkazového řádku nebo prostředí PowerShell se příští rok stane preferovaným nástrojem nový Terminál Windows.

Mnohé součásti Windows se několik let neměnily a zůstávají i v novém systému Windows 11. To je případ i Příkazového řádku a Windows PowerShellu, i když je k dispozici modernější nástroj v podobě Terminálu Windows.

Moderní příkazový řádek si můžete snadno nainstalovat ve Windows 10, ve Windows 11 je Terminál Windows už jejich součástí. Microsoft oznámil důležitou změnu pro rok 2022. Ve Windows 11 bude možné výchozí terminál volně definovat v nastavení. Ve výchozím nastavení bude předvolen Windows Terminal. Microsoft se o plánované změně zmiňuje na svém blogu devblogs.microsoft.com v příspěvku "Windows Terminal as your Default Command Line Experience".

windowsterminal

Windows Terminal – aplikace pro Windows 1.11.3471

CHIP hodnotí Dobrý

Nové prostředí příkazového řádku Windows 10 je nyní k dispozici k bezplatnému stažení v obchodě Microsoft Store a na platformě GitHub.

github.com/microsoft/terminal

 

Co vše windows terminal nabízí

windowsterminal

Nové možnosti karet zajišťují v Terminalu Windows ještě větší přehlednost. | Zdroj: Microsoft

Microsoft zveřejnil vývoj Windows Terminalu už před nějakou dobu na platformě GitHub. Pokud chcete, můžete tak sledovat jeho kód do posledního bitu. Pro uživatele, kteří by si jej chtěli vyzkoušet bez členství v programu Insider, je možné nástroj stáhnout z obchodu Microsoft Store. Nový program pro podporu práce v příkazovém řádku ale vyžaduje Windows 10 od verze 1903.

Velkou výhodou Terminalu je, že už nemusíte paralelně otevírat PowerShell, CMD a WSL, ale máte k dispozici vše v jednotném prostředí. Díky záložkám je možné platformy kombinovat v jednom okně. Kromě toho také jde upravit klávesové zkratky a nastavit vzhled pomocí JSON profilů.

Ve Windows Terminalu je také možné použití acrylic efektu u obrázku na pozadí a Microsoft pracuje na bezbariérovém přístupu k příkazovému řádku čili při ovládání pomáhá i hlasový vstup. Rozšířeny jsou i operace myší, například označování textu, a klávesové zkratky.

Nastavení windows terminálu

Uživatelé systému Windows 11 mohou nastavení terminálu změnit v nastavení v části "Soukromí a zabezpečení". Klikněte na položku "Pro vývojáře" a přejděte do části "Terminál". Zatím je zde předvoleno "Hostitel konzoly systému Windows". Už nyní můžete nastavit "Terminál systému Windows".

Pro rok 2022 se plánuje nastavit výchozí nastavení na "Terminál Windows". Kromě toho se tímto způsobem mohou připojit i nástroje třetích stran.

Alternativa: Tabby

win11ssettings

Tabby podporuje CMD i PowerShell a je vybaven rozhraním pro zásuvné moduly. | Zdroj: Windows 11

Terminál Windows je opravdu skvělá věc, ale je pochopitelné, že někteří uživatelé se chtějí podívat mimo svět Microsoftu. Praktický je alternativní emulátor terminálu Tabby, dříve známý jako Terminus.

Také nahradí prostředí příkazového řádku, které je součástí Windows, a podporuje příkazy CMD, PowerShell i WSL. Místo několika konzolí tak máte k dispozici jediné prostředí pro všechno. Kromě toho je nástroj zcela kompatibilní s unicode a ukládá stav karet.

Tabby je velmi flexibilní díky klientovi SSH a správci hesel, vývojáři do něj také zapracovali rozhraní pro zásuvné moduly.

terminus-logo

TABBY 1.0.168

CHIP hodnotí Dobrý

Open-sourcový nástroj dokazuje, že prostředí příkazového řádku ve Windows nemusí být nudné. Nabízí skvělý vzhled a chytré funkce.

github.com/Eugeny/tabby

 

Síla příkazové konzole

Mnoho uživatelů Windows příkazový řádek vůbec nepoužívá. To je v pořádku, ale ti, kteří potřebují čas od času konzoli používat, by měli vyzkoušet Terminál systému Windows. Microsoft povyšuje svůj profesionální nástroj na současnou úroveň.

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení