Menu

Novinky v Androidu: na jaké nové funkce se mohou těšit uživatelé smartphonů

07.12.2020 15:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Novinky v Androidu: na jaké nové funkce se mohou těšit uživatelé smartphonů

Novinky v Androidu: na jaké nové funkce se mohou těšit uživatelé smartphonů | foto: Google

Google ohlásil pro Android řadu inovací, na které se jeho uživatelé mohou těšit v příštích několika týdnech.

Začátkem prosince se na blogu Google objevil nový příspěvek, ve kterém oznamuje update funkcí pro Android. Budou uvolňovány ve formě aktualizací mobilního operačního systému v průběhu příštích několika týdnů.

1. Více možností pro Emoji

Od začátku roku 2020 měli uživatelé Androidu možnost v tzv. "Emoji Kitchen" navzájem kombinovat jednotlivá Emoji a vytvářet nová. V připravované aktualizaci, která bude postupně uvolňována v nejbližších týdnech pro Android 6 a novější, budou mít uživatelé namísto předchozích několika stovek možných kombinací samolepek k dispozici více než 14 000. Pokud chcete používat samolepky emoji, je potřeba si do mobilu stáhnout aplikaci Gboard.

2. K dispozici bude více audio knih

Audio knihy jsou stále populárnější. Jeden z problémů pro uživatele ale byl v tom, že mnoho z nich, zejména od méně známých autorů, nebylo doposud zpřístupněno ve formě audio knih. Ve spolupráci s vydavateli z USA a Velké Británie nabízí Google Play nástroj, který automaticky převádí knihy do audio podoby. Aplikace je momentálně v beta fázi, ale počátkem roku 2021 by už měla být vydavatelům k dispozici. Prozatím ale jen v angličtině.

3. "Voice Access" pro jednodušší hlasové ovládání smartphonu

Nová verze aplikace Voice Access pro hlasové ovládání zařízení má celý proces zjednodušit, a to zejména uživatelům s poškozenou motorikou. S podporou technologie strojového učení bude možné obrazovky aplikací smartphonu označovat štítky, například "Otevřít fotografie" nebo "Zahájit hledání". Už dříve uvolněná verze byla k dispozici pro Android 11, nová verze poběží na Androidu od verze 6, ale prozatím se dá stáhnout pouze v beta verzi.

| Zdroj: YouTube/Google

Android: nové funkce pro Mapy Google, Android Auto a Nearby Share (sdílení v okolí)

4. Rychlejší navigace pomocí "Go Tab"

Nová funkce v Mapách Google uživatelům usnadní navigaci na často navštěvovaná místa jedním klepnutím. Hodně používané cíle (sportoviště, přátelé, školy) lze připnout na mapy pomocí špendlíků, což usnadní následné zobrazení trasy bez nutnosti zadávání úplných adres. Funkce "Go Tab" bude uvolněna v příštích několika týdnech.

5. Android Auto se rozšiřuje do více zemí

Aplikace Android Auto bude v průběhu několika příštích měsíců k dispozici v mnoha nových zemích (včetně ČR). Uživatelé Androidu 10 nebo 11 a kompatibilního vozidla je budou moci vzájemně propojit, u verze Androidu 9 a staršího bude potřeba odpovídající aplikace.

6. Sdílení aplikací prostřednictvím "Nearby Share"

Díky nejnovější aplikaci služby Nearby Share mohou uživatelé sdílet aplikace s ostatními uživateli zařízení s Androidem, i když nemají mobilní nebo Wi-Fi připojení. Jediné, co je zapotřebí udělat, je otevřít Google Play a poté zvolit nabídku "Share Apps" v části Moje aplikace a hry. Pak už jen zvolíte, kterou aplikaci chcete sdílet, a příjemce už to jen potvrdí. Tento update bude také uvolňován v průběhu následujících týdnů.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Audioknihy

    Dobrý den, díky za zajímavý článek. Zaujal mě především tento bod: 2. K dispozici bude více audio knih
    Sama stahuji audiknihy dosud http://zvukoveknihy.cz/ – jsou tam zdarma a legálně.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.