Menu

Novou funkci pro karty prohlížečů Chrome a Edge ocení uživatelé, kteří jich otevírají více

19.10.2020 08:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Novou funkci pro karty prohlížečů Chrome a Edge ocení uživatelé, kteří jich otevírají více

Novou funkci pro karty prohlížečů Chrome a Edge ocení uživatelé, kteří jich otevírají více | foto: Foter.com/theanthonyryan

Kolik karet míváte otevřených v browseru? Jsou uživatelé, kteří jsou zvyklí na větší množství, pak se v nich ale snadno ztratí přehled. Google vyvíjí novou funkci, která umožní uživatelům prohlížečů na bázi Chromia snazší navigaci v kartách.

Chrome je mezi prohlížeči jasnou jedničkou, jak ukazují nejnovější údaje o tržních podílech v této oblasti. Stejně jako konkurence i Google neustále tvrdě pracuje na nových funkcích, které se pak objevují v updatech. U verze 86 je Chrome vyladěný na mnoha různých místech. Minimálně z hlediska bezpečnosti byste neměli s updatem Chrome čekat příliš dlouho. Opraveno v něm bylo 35 bezpečnostních děr.

Při prvním spuštění Chrome 86 oznamuje blížící se konec podpory Flashe a také nabízí tlačítko pro jeho deaktivaci. To může většina uživatelů učinit s čistým svědomím. Přesto ještě poběží krátká ochranná lhůta: Adobe skončí s podporou Flashe až v prosinci 2020 a Chrome jej přestane podporovat ve verzi 88.

Ve verzi Chrome Canary je vidět funkce skrolování kartami

chromescrolltabs1

Google testuje ve verzi Chrome Canary funkci přesouvání karet kolečkem myši. Profitovat by z ní mohli i uživatelé Edge Chromium. | Zdroj: Google Chrome

V experimentální verzi Chrome Canary 88 se objevila nová funkce, díky které mohou uživatelé jednoduše skrolovat otevřené karty kolečkem myši. Novinka by měla pomoci hlavně v případech, kdy je jich v browseru otevřeno více a prohlížeč se stává nepřehledným. Nejprve je ale potřeba tuto funkci aktivovat. Po spuštění Canary vložte do textového pole URL chrome://flags/#scrollable-tabstrip. V rozbalovací nabídce zvolte možnost Scrollable TabStrip a potvrďte Enabled. Po restartu Canary to můžete vyzkoušet.

Podobně si novou funkci můžete vyzkoušet i v Edge Canary. Jen její aktivace má trochu jiný postup. V tomto případě to není prostřednictvím příznaku, ale pomocí nastavení. Klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu Canary a zvolte možnosti Vlastnosti. Na záložce Zástupce přidejte mezeru za uvedenou cestu v položce Cíl a na konec přidejte řetězec --enable-features=ScrollableTabStrip. Celá cesta pak může vypadat např. takto:

C:/Users/ jmeno_uzivatele/App/Data/Local/MicrosoftEdge SxS/Application/msedge.exe" --enable-features=ScrollableTabStrip.

Klikněte na Použít a poté na OK. Po restartu Canary by mělo jít při větším množství otevřených karet v prohlížeči je přetáčet kolečkem myši s ukazatelem umístěným v jejich oblasti.

Tato funkce, pokud se dostane i do finální verze prohlížečů, bude velkou pomocí pro uživatele, kteří jsou zvyklí pracovat s větším množstvím otevřených karet. Po funkci jejich seskupování do logických celků je to další cesta k zpřehlednění prohlížeče. U více otevřených karet se zmenší jejich záložky a zpravidla je viditelná pouze miniatura ikony otevřené stránky. Pak bývá komplikované se mezi nimi vyznat. Skrolování by v tom mohlo pomoci.

mohlo by vás také zajímat: chrome se dostal do zorného úhlu amerických úřadu, které chtějí podat na Google antimonopolní žalobu

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení