Menu

Nový iPhone SE, iPad Air a turbo čip: prezentace Apple se vzkazem pro konkurenci

09.03.2022 10:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nový iPhone SE, iPad Air a turbo čip: prezentace Apple se vzkazem pro konkurenci

Nový iPhone SE, iPad Air a turbo čip: prezentace Apple se vzkazem pro konkurenci | foto: markusspiske/Pixabay

Společnost Apple v průběhu své prezentační akce představila čipovou sadu M1 Ultra, která je údajně nejvýkonnějším počítačovým procesorem, který je v současnosti k dispozici. K vidění byla také nová verze iPhonu SE 2022 a iPad Air.

Apple přichází s další verzí výkonného procesoru pro své počítače a zvyšuje tím tlak na čipového giganta Intel. Výrobce popisuje nový čip M1 Ultra jako nevýkonnější typ, jaký kdy byl pro osobní počítače vyvinut. Zpočátku se bude používat v novém počítači Mac Studio, který byl také v rámci úterní videoprezentace představen.

V případě M1 Ultra jsou propojeny dohromady dva menší čipy M1 Max, a to pomocí technologie rovněž vyvinuté Applem. To je mimochodem další rána pro Intel. Lídr v oblasti procesorů je obzvlášť hrdý na své propojovací technologie, které používá pro spojování a kombinace částí procesorů.

Apple prezentoval nový iPhone SE a iPad Air

iphonese

Nové modely základní verze iPhonu SE 2022 podporují rychlé sítě 5G. | Zdroj: YouTube/Apple/"Apple Event – March 8"

Poprvé po několika letech Apple nabízí vlastní, o něco levnější monitor, který je určený pro počítače Mac Studio. Studio displej s velikostí úhlopříčky 27" by se měl prodávat v přepočtu za přibližně 42 990 Kč. Doposud Apple nabízel pouze displej, určený profesionálním uživatelům, za ceny od 139 990 Kč.

Od omezení, souvisejících s covidovou pandemií, se počítače Mac prodávají lépe. Stále více lidí pracuje i studuje z domova, a tomu odpovídá rostoucí zájem o notebooky jak ze strany firem, tak i domácností.

V úterý také byly představeny nové verze základní řady smartphonu iPhone SE a tabletu iPad Air. Jako obvykle jsou vybaveny novými čipy a funkcemi. Například iPhone SE nyní může využívat i rychlé sítě 5G. Ve srovnání s mnoha konkurenty ze světa Androidu je cena u Apple i nadále poměrně vysoká, a to přibližně 13 990 Kč.

Událost Apple: představení nového Macu

macstudio

Ke kompaktnímu počítači Mac Studio bude nově k dispozici monitor s úhlopříčkou 27". | Zdroj: YouTube/Apple/"Apple Event – March 8"

Kompaktní počítač Apple Mac Studio byl v průběhu předváděcí akce popsán jako "absolutní monstrum". Údajně je o 80 % rychlejší, než předchozí špičkový model Mac Pro v nejvyšší konfiguraci. Mac Pro je jediným počítačem Apple, který ještě stále částečně patří do světa Intelu. Podle slov šéfa přes hardware, Johna Ternuse, dostane také vlastní čip Apple, "ale to až někdy příště".

Mac Studio má svou cenu. I s jednodušším čipem ve verzi Max stojí 56 990 Kč, verze Ultra přijde na 116 990 Kč. Počítač je tedy určen spíš pro profesionální nasazení, například pro úpravu videa nebo fotografií, než pro běžné spotřebitelské použití.

Apple u svých počítačů Mac postupně přechází z procesorů Intel na čipy, vyvinuté ve vlastní režii. Výrobce tak bude moci více těžit ze společného technického základu u celé škály svých zařízení od iPhonu, přes iPad až po Mac. Všechny procesory Apple používají architekturu Arm, a nejsou tedy přímo kompatibilní se světem Intelu. Bez zajímavosti není ani strategie Qualcommu, který chce stále více zavádět procesory s architekturou Arm do počítačů s Windows.

Novinka u Apple TV: poprvé je k dispozici i sport

ipadair

Zcela nový iPad Air je prvním upgradem řady Air od roku 2020. Je osazen výkonným čipem Apple M1, 12 MPx ultraširokoúhlým fotoaparátem na přední straně, podporou 5G a dalšími funkcemi. To vše v podobném designu, jako iPad Air čtvrté generace. | Zdroj: YouTube/Apple/"Apple Event – March 8"

V rámci konkurenčního boje s Netflixem a dalšími streamovacími službami se Apple poprvé také zaměřuje na sportovní přenosy. Podle informací šéfa společnosti, Tima Cooka, na Apple TV+ se budou v pátek promítat v několika zemích přenosy úvodních zápasů basketbalové ligy, přestože načasování není vzhledem k posunu začátku termínu MLB úplně šťastné.

Zpočátku bude sportovní přenos k dispozici pouze ve vybraných zemích, ostatní by měly následovat později. O počtu uživatelů služby Apple TV+ nejsou známy žádné bližší informace, ale pozorovatelé předpokládají, že tato služba je daleko za konkurenty, jakými jsou Netflix, Disney+ nebo Amazon Prime Video.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení